Γλύτωσε την «αυτοκτονία»

November 30, 2019

Απίστευτη τροπή πήγε να πάρει η αναμέτρηση στο “Anfield” ανάμεσα σε Liverpool και Brighton, με τους γηπεδούχους εκεί που είχαν… κλειδωμένη τη νίκη να κινδυνεύουν στο τέλος με απώλειες. Τελικά οι «κόκκινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 και να ανοίξουν τη διαφορά που τους χωρίζει από τη Man City σε 11 βαθμούς. Ασφαλώς υπάρχουν και τα αρνητικά από το ματς, αφού ναι μεν μπορεί να γλύτωσε την «αυτοκτονία» η ομάδα του Jurgen Klopp, αλλά πάει στο ντέρμπι με την Everton χωρίς τον Alisson.

Η Liverpool προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με κεφαλιά του Virgil van Dijk μετά από εκτέλεση φάουλ του Trent Alexander-Arnold. Δημιουργός και στο δεύτερο γκολ ο νεαρός αμυντικός, που έξι λεπτά αργότερα από κόρνερ βρήκε τον Ολλανδό που έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα με τον ίδιο τρόπο. Ο πρώτος έφτασε τις 17 ασίστ από την έναρξη της περασμένης περιόδου, ενώ ο δεύτερος τα εφτά γκολ στο συγκεκριμένο διάστημα.

Όλα έδειχνα πως η ομάδα του Μερσεϊσάιντ θα έπαιρνε μια εύκολη νίκη, δίνοντας της την ευκαιρία να οπισθοχωρήσει και να υπερασπιστεί το προβάδισμα της. Κάτι τέτοιο έβγαζε και η εικόνα του παιχνιδιού, στο 73ο λεπτό όμως, ο Alisson απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής και αποβλήθηκε, αφήνοντας τη Liverpool με δέκα παίκτες. Κάτω από τα δοκάρια πέρασε ο Adrian και ενώ προσπαθούσε να δώσει οδηγίες στους συμπαίκτες του να στήσουν το τείχος ο Martin Atkinson σφύριξε και ο Lewis Dunk εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ και μείωσε στο σκορ. Στο χρόνο που ακολούθησε οι «γλάροι» πίεσαν και είχαν δύο καλές στιγμές να ισοφαρίσουν χωρίς να τα καταφέρουν.