Αναγεννημένος ο Dele Alli με το Mourinho

November 30, 2019

Νίκη με 3-2 επί της Bournemouth εντός έδρας πέτυχε η Tottenham, έχοντας πρωταγωνιστή τον Dele Alli που πέτυχε δύο γκολ. Ο νεαρός Άγγλος δείχνει αναγεννημένος με τον Jose Mourinho στον πάγκο της ομάδας και ο Πορτογάλος τεχνικός έβαλε το λιθαράκι του σε αυτό. Οι «πετεινοί» ανέβηκαν στην 5η θέση και μετά την ήττα της Chelsea έχουν μόλις έξι βαθμούς απόσταση από την τετράδα!

Στο 21′ λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Son να δίνει έτοιμο γκολ στον Alli 21′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε σωστά γκολ του Davinson Sanchez αφού η μπάλα είχε βρει στο χέρι του. O Alli στο 50ο λεπτό έγραψε το 2-0, πετυχαίνοντας 2ο προσωπικό τέρμα μετά από εξαιρετική ασίστ του Toby Alderweireld με μακρινή μπαλιά. Σκόρερ χρίστηκε και ο Moussa Sissoko στο 69′ έπειτα από τη σέντρα του Son.

Δεν τα παράτησαν τα «κεράσια» και μείωσαν στο 73′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Harry Wilson που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι δέκα λεπτά προηγουμένως. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε τα γκολ του αγώνα:

Εκτός έδρας νίκη επί της Burnley πέτυχε η Crystal Palace. Ο Wilfried Zaha άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Jeffrey Schlupp στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους «αετούς». Δείτε τα στιγμιότυπα: