Επιστρέφει με εισιτήριο για τους «32» στις αποσκευές της

November 28, 2019

Πήγε στην Πορτογαλία με σκοπό να πάρει την πρόκριση στους «32» του Europa League η Wolves και το πέτυχε. Οι «λύκοι» εξασφάλισαν το εισιτήριο για τη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης με ισοπαλία 3-3 κόντρα στην πρωτοπόρο του 11ου ομίλου Braga. Η ομάδα του Nuno Espirito Santos έχει ελπίδες και για την 1η θέση, αλλά χρειάζεται νίκη επί της Besiktas στην τελευταία αγωνιστική και παράλληλα απώλειες της Braga από την Slovan.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τέρμα του Horta, αλλά ακολούθησαν τρία γκολ από τη Wolves. Ο Jimenez ισοφάρισε στο 14′ και στη συνέχεια έδωσε δύο ασίστ. Για το Μεξικανό ήταν το 15ο γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, περισσότερα από οποιοδήποτε άλλο παίκτη που αγωνίζεται στην Premier League.

Την αγγλική ομάδα μπροστά στο σκορ την έβαλε ο Doherty στο 34′ και στο επόμενο λεπτό ο Traore ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Τα δύο τέρματα επιτεύχθηκαν σε διάστημα 81 δευτερολέπτων. Ο Traore συμμετείχε σε εννέα γκολ (πέτυχε τρία και έδωσε έξι ασίστ) της Wolves φέτος σε 22 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ πέρσι μόλις σε τρία έχοντας παίξει σε 36 αγώνες.

Στην επανάληψη η Braga κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση που τη διατήρησε στην κορυφή του ομίλου. Σκόρερ για την πορτογαλική ομάδα ήταν οι Paulinho στο 65′ και Fransergio στο 79′.