Δεν προκρίθηκε αλλά είναι στο χέρι της!

November 27, 2019

Για τη νίκη που θα της έδινε την πρόκριση ταξίδεψε στο “Mestalla” η Chelsea, αλλά τελικά πήρε μόνο τον ένα βαθμό. Οι «μπλε» εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 με τη Valencia, όμως κρατάνε ακόμη την τύχη τους στα χέρια τους αφού με νίκη επί της Lille στην τελευταία αγωνιστικού του 8ου ομίλου θα πάρουν τα εισιτήριο για τους «32» του Champions League.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν οι γηπεδούχοι, με τον Soler στο 40′ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ στην κίνηση μετά από εξαιρετική σέντρα του Rodrigo. Μόλις ένα λεπτό κράτησε η χαρά και το προβάδισμα όμως των «νυχτερίδων», αφού ο Kovacic έφερε το παιχνίδια στα ίσα. Ο Κροάτης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Chelsea στην 71η συμμετοχή του σε όλες τις διοργανώσεις!

Στην επανάληψη οι «μπλε» έφτασαν και στην ανατροπή, με τον Pulisic να σκοράρει στο 50′ με κοντινή προβολή. Για να μετρήσει όμως το γκολ χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά, αφού η φάση εξεταζόταν από το VAR για να διαφανεί εάν υπήρχε οφσάιντ.

Στο 65′ η Valencia έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Parejo να αστοχεί από την άσπρη βούλα. Ο Ισπανός εκτέλεσε αρκετά καλά το πέναλτι, αλλά ο Kepa πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 82′ με τον Wass να είναι ο σκόρερ, σε μια φάση που επιχείρησε σέντρα από τα δεξιά και η μπάλα αφού βρήκε το δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα.