Απ’ το… ιστορικό σοκ του Jose, στους «16»!

November 26, 2019

Από την κόλαση στον παράδεισο και από το πιο… αιφνιδιαστικό ξεκίνημα του Mourinho στο Champions League μετά τη σεζόν 2001-02, η Tottenham έφτασε σε μια μεγάλη νίκη (4-2) και την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε ονειρικό ξεκίνημα, σκοράροντας στο 9′ με όμορφο σουτ του El Arabi και κοντινή προβολή του Semedo δέκα λεπτά αργότερα. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά μετά από σχεδόν 18 χρόνια που ομάδα Jose Mourinho βρέθηκε να χάνει 2-0 στα πρώτα 20 λεπτά αγώνα για το Champions League!

Ανταλλαγή… δώρων
Σε αυτό το διάστημα, όπως και για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι Spurs πραγματοποίησαν την – ίσως – χειρότερη τους εμφάνιση στο Champions League, με πάρα πολλά εύκολα λάθη και  σε συνάρτηση με την εξαιρετική παρουσία του Ολυμπιακού βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Σε μια από τις τελευταίες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Meriah έκανε παιδαριώδες λάθος, προσφέροντας γκολ – δώρο στον Dele Ali. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους «ερυθρόλευκους», στην πρώτη ευκαιρία του β΄μέρους ο Kane ισοφάρισε και κάπου εκεί τα πράγματα πήραν το δρόμο τους.

Οι «πετεινοί» ολοκλήρωσαν την ανατροπή και σφράγισαν και τη νίκη-πρόκριση μέσα σε τέσσερα λεπτά (Aurier 73, Kane 77′) και ο Jose Mourinho έδωσε συνέχεια την παράδοση που τον θέλει να μένει πάντα αήττητος στο εντός έδρας ντεμπούτο του, σε όλες τις ομάδες που δούλεψε, συμπεριλαμβανομένης και της δεύτερης του θητείας στην Chelsea.