Με Firmino και… καρδιά (επίδοξης) πρωταθλήτριας!

November 23, 2019

Τη 12η της νίκη σε 13 αγωνιστικές πανηγύρισε η Liverpool, σε ένα (ακόμη) παιχνίδι στο οποίο κατάφερε να πάρει την ουσία χωρίς να θέλξει με την εμφάνισή της.

Ενδεικτική και η δήλωση του Jurgen Klopp, αμέσως μετά το τέλος της δραματικής νίκης στην έδρα της Crystal Palace με 2-1 χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε στα τελευταία στάδια του αγώνα. «Σημασία έχει η νίκη, δεν έχω κανένα πρόβλημα που η Liverpool δεν ήταν εξαιρετική σήμερα», τόνισε ο Γερμανός.

Ο Roberto Firmino πέτυχε το νικητήριο γκολ πέντε λεπτά πριν το τέλος και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, τρία λεπτά μετά την ισοφάριση από τον Wilfried Zaha. Ο τελευταίος σκόραρε στο 82 και διέγραψε το προβάδισμα που έδωσε στους φιλοξενούμενους ο Mane στο 10.

Πάντως, ο Zaha θα μπορούσε να γίνει ο απόλυτος ήρωας για τους «αετούς» αφού αμέσως έχασε απίθανη ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 2-2 όταν δεν βρήκε στόχο από πολύ ευνοϊκή θέση.

Με τη σημερινή τους επιτυχία οι «κόκκινοι» επέκτειναν το αήττητο τους σερί το πρωτάθλημα στα 30 παιχνίδια και και διατήρησαν τη διαφορά των 8 βαθμών από την δεύτερη θέση, όπου βρίσκεται πλέον μόνη της η εκπληκτική Leicester και στο +9 από τη Man City η οποία κέρδισε με ανατροπή την Chelsea (2-1).