Πάλι καλά που ήταν και ο Lacazette!

November 23, 2019

Ούτε και η διακοπή άλλαξε τα δεδομένα στο Βόρειο Λονδίνο, με την Arsenal να μένει για ακόμη μια βδομάδα χωρίς νίκη, για 5η αγωνιστική συγκεκριμένα, και τον Emery να συνεχίζει να αποτελεί το κόκκινο πανί για τους οπαδούς των «κανονιέρηδων»!

Αυτή την φορά έμεινε στο 2-2 με την ουραγό Southampton, η οποία αδικείται από το αποτέλεσμα, καθώς ήταν οι ομάδα που έφτιαξε τις περισσότερες ευκαιρίες και δέχτηκε τον γκολ της ισοφάρισης στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Lacazette!

Ήταν ένα παιγνίδι με αρκετές φάσεις, γκολ και σασπένς, που από την μια η Southampton έδειξε ότι επανέρχεται μετά την ιστορική συντριβή στο 9-0 από Leicester και από την άλλη η ομάδα του Emery επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά τα πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία, πειθαρχία (5 κίτρινες) και στο αλαλούμ που επικρατεί στην ομάδα του Ισπανού coach!

Οι Saints προηγήθηκαν με ένα φάουλ κομπίνα πολύ νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό, πιάνοντας στον ύπνο την ομάδα του Emery η οποία αντέδρασε και ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Lacazette, σκορ με το οποίο έκλεισε και το  ημίχρονο.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν για την συνέχεια και μια κακή στιγμή για τον Tierney, αχρείαστα τράβηξε τον Ings στην επανορθωτική, έφεραν το προβάδισμα για την ομάδα του Husenhuttl στο 71ο λεπτό, με τον Ward Prowse να παίρνει το rebound, από το χαμένο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος και απόκρουσε ο Leno.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Southampton θα έπαιρνε ένα πολύτιμο τρίποντο που θα την έβγαζε από τον βυθό, ήρθε το γκολ του Laca στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, γκολ που στην απογοήτευση ακόμη μιας κακής εμφάνισης, δεν πανηγύρισε!!