Δεν βρίσκει την ηρεμία της…

November 9, 2019

Νέες απώλειες για την Tottenham στην Premier League και μάλιστα εντός έδρας. Οι «πετεινοί δεν μπορούν να βρουν την ηρεμία τους… Έμειναν στο 1-1 με την Sheffield United, η οποία θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από το Λονδίνο. Ουσιαστικά το VAR ήταν αυτό που έσωσε τους γηπεδούχους, ακυρώνοντας γκολ των «λεπίδων» για οφσάιντ που μόνο με τη χρήση της τεχνολογίας μπορούσε να δοθεί ξεκάθαρη εικόνα στη φάση.

Και τα δύο γκολ στην αναμέτρηση σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο 45λεπτο η καλύτερη φάση καταγράφηκε στο 30′ όταν ο John Lundstram σημάδεψε το δοκάρι, με τους παίκτες τους Mauricio Pochettino να μην έχουν προσπάθεια στον στόχο.

Μπορεί οι νεοφώτιστοι να ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο παιχνίδι, αλλά ήταν αυτοί που έμειναν πίσω στο σκορ. Ο Son Heung-Min στο 58′ εκμεταλλεύτηκε την πάσα από αντίπαλο και βρέθηκε απέναντι από την εστία καταφέρνοντας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά των οπαδών της Sheffield να πανηγυρίσουν, αφού ο David McGoldrick σκόραρε σε κενή εστία. Το τέρμα δεν μέτρησε όμως, αφού το VAR καταλόγισε οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι έμεινε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 78′, με τον George Baldock να είναι ο σκόρερ.