Ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά!

November 9, 2019

Κέρδισε την Crystal Palace και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας η Chelsea, που θα παραμείνει μόνη εκεί και μετά το τέλος της 12ης αγωνιστικής εάν έχουν απώλειες Man City και Leicester. Η τελευταία υποδέχεται σήμερα την Arsenal και οι «πολίτες» αντιμετωπίζουν την πρωτοπόρο Liverpool αύριο.

Οι «μπλε» επικράτησαν με 2-0 στην έδρα τους, πετυχαίνοντας τα τέρματα τους στην επανάληψη αν και είχαν αρκετές καλές στιγμές στο πρώτο μέρος. Το σκορ άνοιξε ο Tammy Abraham στο 52ο λεπτό μετά από ασίστ του Willian που τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα. Αυτό ήταν το 10ο γκολ του Άγγλου επιθετικού στην Premier League και είναι ο δεύτερος νεαρότερες παίκτης της ομάδας που φτάνει διψήφιο αριθμό τερμάτων στη διοργάνωση.

Το δεύτερο τέρμα στο “Stamford Btidge”, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε από το κεφάλι του Christian Pulisic στο 79′ που έφτασε τα πέντε γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια πρωταθλήματος. Ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα μετά από σουτ του Batshuayi και τη μπάλα να κοντράρει, στέλνοντας την αυτός στα δίχτυα.