Λύτρωση στις καθυστερήσεις!

November 8, 2019

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Ruben Neves από τα έντεκα βήματα το πέτυχε ο Raul Jimenez με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Wolves επικράτησε στο “Molineux” με 1-0 της Slovan Bratislava και βρίσκονται ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στους «32» του Europa League.

Οι «λύκοι» μετά από τέσσερα παιχνίδια έχουν εννέα βαθμούς, ένα λιγότερο από την Braga την οποία αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική στην Πορτογαλία. Η αγγλική ομάδα χρειάζεται ισοπαλία για να «κλείσει» εισιτήριο για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, όμως θα κυνηγήσει τη νίκη που θα την ανεβάσει και στην κορυφή του 11ου ομίλου.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα, ο Neves στο 51ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι. Το προηγούμενο χαμένο πέναλτι για τους «λύκους» σε όλες τις διοργανώσεις ήταν πάλι από τον Πορτογάλο διεθνή (το Σεπτέμβρη του 2017 στην Championship), με 14 εύστοχα να είχαν υπάρξει ενδιάμεσα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Jimenez στο δεύτερο από τα 12 λεπτά των καθυστερήσεων λόγω του τραυματισμού του Kenan Bajric των φιλοξενούμενων. Αυτό ήταν το 29ο τέρμα του Μεξικανού επιθετικού από το ξεκίνημα της περασμένης σεζόν, έχοντας 15 περισσότερα από τον επόμενο σκόρερ της ομάδας την ίδια περίοδο.