Πήρε βαθμό με αμυντικό κάτω από την εστία!

November 7, 2019

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το “San Siro” η Manchester City, μετά το 1-1 κόντρα στην Atalanta. Αυτές ήταν οι πρώτες απώλειες βαθμών για τους «πολίτες» στον 3ο όμιλο του Champions League, παραμένοντας όμως στην κορυφή με διαφορά πέντε βαθμών από τους διώκτες τους.

Η ομάδα του Pep Guardiola ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ederson κάτω από τα δοκάρια, στο ημίχρονο τον αντικατέστησε ο Claudio Bravo για προληπτικούς λόγους και λίγο πριν το φινάλε αυτός αποβλήθηκε, έτσι αναγκάστηκε να φορέσει γάντια ο Kyle Walker. Ο Άγγλος διεθνής αμυντικός μάλιστα χρειάστηκε στην πρώτη φάση από τη στιγμή που πέρασε στο παιχνίδι, αποκρούοντας με διπλή προσπάθεια το σουτ από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων. Για καλή του τύχη η ιταλική ομάδα δεν απείλησε σε καμία άλλη περίπτωση μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι «πολίτες» πρέπει να τα έχουν με τον εαυτό τους για το πως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Sterling και είχαν καλές ευκαιρίες για άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία το πέναλτι του Jesus στο 43′. Ο Βραζιλιάνος από τα έντεκα βήματα έστειλε εκτός εστίας της μπάλας. Με την έναρξη της επανάληψης η Atalanta κατάφερε να ισοφαρίσει με τον, με τον Pasalic στο 49′ με κεφαλιά να είναι ο σκόρερ.