Ο συνήθης ύποπτος της Bayern και το απίστευτο φινάλε στην Κροατία

November 7, 2019

Θέαμα και συγκινήσεις πρόσφεραν οι αναμετρήσεις της Τετάρτης για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με το ενδιαφέρον στα περισσότερα γήπεδα να κρατάει μέχρι το τελικό σφύριγμα. Σε δύο παιχνίδια το αποτέλεσμα κρίθηκε με γκολ στις καθυστερήσεις.

Διαβάστε πιο κάτω για τον… συνήθη ύποπτο της Bayern, το απίστευτο φινάλε στην Κροατία, την άνετη επικράτηση της Real και δείτε στιγμιότυπα από τα παιχνίδια.

Bayern Munchen-Olympiacos Piraeus 2-0
Δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα οι «βαυαροί» και τη λύση έδωσε ο συνήθης ύποπτος. Ο λόγος για τον Robert Lewandowski που στο 69ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Perisic στο 89′, έχοντας περάσει στο παιχνίδι μισό λεπτό προηγουμένως. Ήδη στους «16» η γερμανική ομάδα, που πλέον στρέφει την προσοχή της στην κατάκτηση της πρωτιάς στον 2ο όμιλο όπου αγωνίζεται και η Tottenham.

Dinamo Zagreb-Shakhtar Donetsk 3-3
Απίστευτο φινάλε στην Κροατία… Η ουκρανική ομάδα προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Alan Patrick και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 25′ με σκόρερ τον Petkovic. Στην επανάληψη και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1 οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες σε διάστημα δέκα λεπτών. Στο 83′ η Dinamo έφτασε στην ανατροπή με τον Ivanusec και έξι λεπτά αργότερα ο Ademi έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Εκεί που όλοι περίμεναν πως όλα τελείωσαν ήρθε η μείωσε στο σκορ από τον Junior Moraes στο 90’+3 και η ισοφάριση στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Tete.

Lokomotiv Moscow-Juventus 1-2
Με τον Douglas Costa να σκοράρει στο 90’+3 η ιταλική ομάδα πήρε τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το σκορ είχε ανοίξει ο Ramsey στο 4ο λεπτό με προβολή πάνω στην γραμμή, κλέβοντας ουσιαστικά το τέρμα από τον Ronaldo. Ο Aleksei Miranchuk είχε ισοφαρίσει στο 12′ για τους γηπεδούχους, αλλά δεν στάθηκε αρκετό για να φέρει βαθμολογικό κέρδος στην ομάδα του.

Real Madrid-Galatasaray 6-0
Με χατ-τρικ του Rodrygo (4′, 7′ & 90’+2), δύο γκολ του Benzema (45′ & 81′) και ένα τέρμα του Ramos (14′) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, οι «μερένχες» επικράτησαν εύκολα της αντιπάλου τους.

Paris St. Germain-Club Brugge 1-0
Ένα γκολ του Icardi στο 22ο λεπτό ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους να πάρουν τη νίκη.

Bayer Leverkusen-Atletico Madrid 2-1
Σπουδαία νίκη για τη γερμανική ομάδα, που άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Thomas στο 41′ και διπλασίασε τα τέρματα της στο 55′ με σκόρερ τον Volland. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τέρμα του Morata.