Μ-Υ-Θ-Ι-Κ-Ο παιχνίδι στο “Stamford Bridge”!

November 6, 2019

Το κορυφαίο παιχνίδι στο φετινό Champions League και ένα από τα πιο συναρπαστικά στην ιστορία της διοργάνωσης έλαβε χώρα στο “Stamford Bridge”, με τις Chelsea και Ajax να σκοράρουν από τέσσερις φορές!

Ο «Αίαντας» άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και η βροχή τερμάτων σταμάτησε μόνο όταν σφύριξε για τελευταία φορά στο παιχνίδι ο Gianluca Rochi! Εντυπωσιακός ο Ajax, κατάφερε να προηγηθεί 1-4 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 69 όμως αποβλήθηκαν οι δύο κεντρικοί του αμυντικοί (!) και η Chelsea κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, χάνοντας ευκαιρίες να φτάσει ακόμα και στην ολική ανατροπή!

Ο Tammy Abraham με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Jorginho ισοφάρισε με πέναλτι, ακολούθησε όμως η κατάρρευση για τους «μπλε», οι οποίοι δέχθηκαν τρία γκολ από τους Quincy Promes, νέο αυτογκόλ (Kepa Arrizabalaga) και Donny van de Beek.

Ο Cesar Azpilicueta μείωσε σε 2-4, ακολούθησαν οι αποβολές των Daley Blind και Joel Veltman, η νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Jorginho και η ισοφάριση από τον νεαρό Reece James! Η Chelsea πίστεψε ότι έφτασε στη μεγάλη ανατροπή με τον Azpilicueta, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε από τον VAR.

Η εξέλιξη του αγώνα με… ιστορικά ρεκόρ

• Το αυτογκόλ του Abraham στα 39’΄ ήταν το δεύτερο γρηγορότερο που δέχθηκε ο Chelsea στο Champions League, μετά το γκολ του El Shaarawy (Roma) τον Οκτώβριο του 2017 (38 δευτερόλεπτα!).
  • Δέχθηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα για το Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της!
  • Έγινε η μόλις δεύτερη ομάδα στο θεσμό που πετυχαίνει δύο αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο. Η προηγούμενη ήταν η Ρουμανική Cluj, στο παιχνίδι με την Bayern το 2010.
  • Δέχθηκε τέσσερα γκολ σε παιχνίδι Champions League μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία της και για πρώτη φορά μετά την εντός έδρας ισοπαλία 4-4 με τη Liverpool, τον Απρίλη του 2009!
  • Τα πέντε από τα έξι γκολ που πέτυχε ο Jorginho με τη φανέλα της Chelsea σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκαν με εκτέλεση πέναλτι.
  • Ο Reece James (19 ετών και 332 ημερών) έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της Chelsea στην ιστορία του Champions League!
  • Η Chelsea έγινε η τρίτη αγγλική ομάδα στην ιστορία του Champions League, που επέστρεψε από ήττα με τρία γκολ και η πρώτη μετά τη Liverpool στον επικό τελικό του 2005 (3-3 με Milan)!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Valencia κέρδισε με ανατροπή με 4-1 την Lille.