Ζορίστηκε αλλά πήρε το ζητούμενο

November 5, 2019

Το ζητούμενο για τη Liverpool απέναντι στη Genk ήταν να πάρει τη νίκη και το πέτυχε, επικρατώντας με 2-1 στο “Anfield”. Μπορεί να ζορίστηκε σε κάποιο βαθμό η ομάδα του Μερσεϊσάιντ, αλλά ήταν ανώτερη και δίκαια πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τη βελγική ομάδα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Με κοντινή προβολή στο 14ο λεπτό ο Wijnaldum άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα των αντιπάλων. Η ισοφάριση ήρθε με κεφαλιά του Samatta στο 41′ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το γκολ της νίκης ήρθε από τα πόδια του Oxlade-Chamberlain στο 53ο λεπτό, μετά από πάσα του Salah.

Να σημειωθεί πως ο Jurgen Klopp άφησε στον πάγκο τους Mane, Firmino και Robertson, τους οποίους έβαλε στην επανάληψη, έχοντας ασφαλώς στο μυαλό του και το Κυριακάτικο ντέρμπι με τη Man City. Ίσως αυτό το παιχνίδι σκέφτονταν και οι παίκτες της Liverpool που σε αρκετές περιπτώσεις δεν είχαν καθαρό μυαλό για να ολοκληρώσουν όπως θα έπρεπε αρκετές φάσεις.

Οι «κόκκινοι» με τη νίκη τους ανέβηκαν στην κορυφή του 5ου ομίλου, εκμεταλλευόμενοι το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι. Η Napoli δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της την Salzburg, η οποία για να μείνει ζωντανή στο όνειρο της πρόκρισης θα πρέπει να επικρατήσει στην 5η αγωνιστική απέναντι στην Genk εκτός έδρας. Την ίδια μέρα η Liverpool θα υποδεχθεί τους «παρτενοπέι» και ανεξαρτήτως αποτελέσματος στο άλλο ματς θα πάρει το εισιτήριο για τους «16» του Champions League εάν κερδίσει.