Ο σοκαριστικός τραυματισμός επισκίασε τα πάντα

November 3, 2019

Όσα έλειψαν από το πρώτο ημίχρονο τα είχε το δεύτερο μέρος, αλλά όλα επισκιάστηκαν από τη φάση στο 78′. Στο λεπτό αυτό ο Son Heung-min έκανε φάουλ στον Andre Gomes και ο παίκτης της Everton συγκρούστηκε στη συνέχεια με τον Serge Aurier. Το αποτέλεσμα ήταν ο Πορτογάλος παίκτης των «ζαχαρωτών» να τραυματιστεί σοβαρά στο πόδι και να αποχωρήσει με το φορείο. Όσοι πλησίασαν να δουν τον παίκτη στο έδαφος έπιαναν το κεφάλι τους, ενώ ο Son έβαλε τα κλάματα. Συμπαίκτες και αντίπαλοι πλησίασαν τον Νοτιοκορεάτη διεθνή για να τον καθησυχάσουν αφού φαινόταν σοκαρισμένος. Το ίδιο έκανε και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Martin Atkinson, που απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή της Tottenham.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος του αγώνα στο “Goodison Park” τώρα, στο πρώτο 45λεπτο δεν υπήρξαν μεγάλες φάσεις πέραν από κάποιες καλές στιγμές για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη σημειώθηκαν δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Dele Alli στο 63′ μετά από λάθος του Alex Iwobi στη μεσαία γραμμή δίνοντας τη μπάλα σε αντίπαλο. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με το γκολ του Cenk Tosun στο 7ο από τα δώδεκα λεπτά καθυστερήσεων λόγω της διακοπής στη φάση του τραυματισμού.