Γλύτωσε την γκέλα στο φινάλε!

November 2, 2019

Με αντίπαλο τη Southampton την οποία κέρδισαν 3-0 προ ημερών για το League Cup αγωνίζονταν στο “Etihad” οι «πολίτες» και κινδύνεψαν να χάσουν βαθμούς. Οι “άγιοι» στο πρωτάθλημα προέρχονταν από βαριά ήττα με 9-0, αλλά πάλεψαν και έκαναν δύσκολο το έργο της Manchester City. Όχι όμως ακατόρθωτο, αφού οι πρωταθλητές έφτασαν στην ανατροπή κερδίζοντας 2-1 στο φινάλε του ματς και παρέμειναν στο -6 από τη Liverpool που κέρδισε με τον ίδιο τρόπο.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 1-0 με γκολ που πέτυχε ο James Ward-Prowse στο 13ο λεπτό μετά από ασταθή απόκρουση του Ederson. Η λύση για την ομάδα του Pep Guardiola ήρθε από τον Sergio Agüero στο 70′ έπειτα από ασίστ του Kyle Walker. Ο τελευταίος στο 86′ έγινε από δημιουργός σε εκτελεστής πετυχαίνοντας το 2-1 για τη Man City.