Αρνείται να χάσει!

November 2, 2019

Μέχρι το 86′ στο “Villa Park” οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και έδειχναν ικανοί να κερδίσουν τη Liverpool, σπάζοντας της το αήττητο σερί αλλά αυτή η ομάδα αρνείται να χάσει! Οι παίκτες του Jurgen Klopp έδειξαν για πιο λόγο βρίσκονται στην κορυφή της Premier League και όχι απλώς ισοφάρισαν αλλά έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από μια δύσκολη όπως αποδείχθηκε έδρα. Η ομάδα του Μερσεϊσάιντ επικράτησε με 2-1 στις καθυστερήσεις κόντρα στην Aston Villa, η οποία έμεινε με τις εντυπώσεις.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Trezeguet στο 21ο λεπτό. Ο Αιγύπτιος μετά από εκτέλεση φάουλ βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με προβολή στην κίνηση κέρδισε τον Alisson. Το προβάδισμα έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επικεντρωθούν στο αμυντικό τους κομμάτι και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν για δεύτερο γκολ. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούν να βρουν διαδρόμους και να ισοφαρίσουν. Στο 28′ κατάφεραν να σκοράρουν με το Firmino, αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν ελάχιστα πιο μπροστά και το τέρμα ακυρώθηκε.

Στην επανάληψη έφτιαξαν καλές φάσεις οι «κόκκινοι» αλλά δυσκολεύονταν να πετύχουν γκολ, ενώ όποτε έχαναν τη μπάλα στη μεσαία γραμμή κινδύνευαν με επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές οι παίκτες της Aston Villa έφτασαν κοντά αλλά έλειψε η τελική προσπάθεια. Όλα οδηγούσαν σε μια τεράστια νίκη, αλλά μέχρι που ο Mane σε μια ανύποπτη στιγμή έβγαλε μπαλιά στον Andrew Robertson και αυτός με κεφαλιά (!) από κοντά πέτυχε την ισοφάριση. Το 1-1 επιτεύχθηκε στο 87′ και ανέβασε τη ψυχολογία της ομάδας, κυνηγώντας ένα δεύτερο γκολ. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90’+4 ο Alexander-Arnold εκτέλεσε κόρνερ και ο Sadio Mane με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Τεράστια νίκη που λέει πολλά για τη Liverpool, η οποία κράτησε το +6 από τη Man City με την οποία κοντράρεται σε μια βδομάδα. Οι «πολίτες» κέρδισαν με τον ίδιο τρόπο τη Southampton, χάνοντας στο ημίχρονο 1-0 και φτάνοντας στην ανατροπή στο δεύτερο μέρος.