Ακόμα ένα διπλό… «εντός έδρας»!

November 2, 2019

Αν υπάρχει μία ομάδα που λατρεύει να αγωνίζεται μακριά από την έδρα της, αυτή είναι σίγουρα η Chelsea. Τουλάχιστον αυτό λένε τα αποτελέσματα της μακριά από το “Stamford Bridge”.

Μετά το εφιαλτικό 4-0 στο “Old Trafford”, η ομάδα του Frank Lampard πανηγύρισε το 5ο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα (καμιά ομάδα δεν έχει περισσότερα) και 8ο σερί σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας φτάσει τα 18 εκτός έδρας γκολ στο πρωτάθλημα (τρία και επτά περισσότερα από City και Liverpool αντίστοιχα)!

Νέο θύμα των «μπλε» η Watford, την οποία κέρδισε με 2-1 και ανέβηκε στην 3η θέση με 23 βαθμούς, αναμένοντας και το αυριανό παιχνίδι της Leicester (20 β.)

Με το… καλημέρα ο Abraham
Ο Tammy Abraham επέστρεψε στα γκολ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα. Oι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Mason Mount. Στον αντίποδα, η Watford έκανε ελάχιστα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε όμως να ισοφαρίσει στα τελευταία στάδια με τον Gerard Deulofeu.

Πήρε φόρα ο Pulisic
H Watford ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και είχε κάποιες καλές προσπάθειες για να ισοφαρίσει. Όμως το δεύτερο γκολ ήρθε και πάλι από την Chelsea και τον Christian Pulisic. Αυτό ήταν το 4ο γκολ για τον Αμερικανό μέσα σε μία εβδομάδα, αφού είχε πετύχει χατ-τρικ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Burnley.

Επιτέλους σκόραρε ο Deulofeu!!
Τα «ελάφια» δεν τα έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν με τον Deulofeu στο 80 με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ίδιος σε παράβαση του Jorginho. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Ισπανού μετά από 25 τελικές προσπάθειες χωρίς να σκοράρει (!), περισσότερες από κάθε άλλον στη φετινή Premier League!

Τα εναπομείναντα λεπτά μετατράπηκε σε θρίλερ και λίγο έλειψε στην τελευταία φάση του αγώνα να έρθει και η ισοφάριση, με τον Kepa να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του τερματοφύλακα της Watford, Foster!