Ο Rashford την οδήγησε σε «διπλό» πρόκρισης!

October 31, 2019

Είχε να πετύχει εκτός έδρας νίκη οκτώ μήνες και πέτυχε τρεις συνεχόμενες σε διάστημα εφτά ημερών η Manchester United. Αφού πέτυχε «διπλό» επί των Partizan και Norwich σε Europa League και Premier League αντίστοιχα, η ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer επικράτησε 2-1 της Chelsea στο “Stamford Bridge” σε αγώνα για το League Cup. Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν πρωταγωνιστή τον Marcus Rashford που σημείωσε δύο γκολ, οδηγώντας την ομάδα του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Άγγλος επιθετικός των φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε το James. Στο 61′ ο Batshuayi με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε για τους «μπλε», αλλά ο Rashford με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι πέτυχε στο 74′ το 2-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Το νικητήριο γκολ επιτεύχθηκε με απίστευτη απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Caballero να δείχνει ανήμπορος να κάνει κάτι για να το αποσοβήσει.

Παρακολουθήστε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Δείτε ακόμη: Απίστευτο ματς με δέκα γκολ στο “Anfield” – Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση

Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το Aston Villa-Wolves, αλλά τη νίκη πήραν οι γηπεδούχοι. Ο El Ghazi άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και ο Cutrone ισοφάρισε στο 54′ για τους «λύκους». Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Elmohamady πέτυχε το 2-1 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.