Απίστευτο ματς με δέκα γκολ στο “Anfield” – Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση

October 31, 2019

Το “Anfield” φιλοξένησε ένα απίστευτο παιχνίδι το βράδυ της Τετάρτης για τον 4ο γύρο του League Cup. Liverpool και Arsenal αναμετρήθηκαν με φόντο το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης και όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 5-5! Πιο εύστοχοι από τα έντεκα βήματα αποδείχθηκαν οι γηπεδούχοι, επικρατώντας με 5-4 και θα βρίσκονται στην αυριανή κλήρωση.

Από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους οι δύο ομάδες και πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο είχαν βρει αμφότερες από μια φορά δίχτυα. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Mustafi στο 6ο λεπτό μετά από προσπάθεια του Oxlade-Chamberlain και οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 19′. Σκόρερ ο Torreira που ήταν σε θέση οφσάιντ αλλά η φάση ξέφυγε από τον βοηθό και το τέρμα μέτρησε κανονικά λόγω της… απουσίας του VAR.

Η ισοφάριση έδωσε ώθηση στους «κανονιέρηδες» και με δύο γκολ του Martinelli σε 26ο και 36ο λεπτό πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Βραζιλιάνος όμως υπέπεσε σε πέναλτι λίγο αργότερα από το οποίο ο Milner (43′) μείωσε σε 3-2, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Unai Emery ανέβασε πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ, με τον Maitland-Niles να εκμεταλλεύεται το λάθος του Milner και να κλέβει τη μπάλα κάνοντας το 4-2.

Άμεση αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων, με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο. Ο Oxlade-Chamberlain με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής μείωσε στο 58′ και ο Origi τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε σε 4-4. Στα επόμενα λεπτά έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους οι «κόκκινοι» κράτησαν μπάλα και προσπάθησαν για την ολική ανατροπή, αλλά ο Willock με προσωπική ενέργεια και απίστευτο γκολ από μακρινή απόσταση στο 71′ έβαλε ξανά τη Λονδρέζικη ομάδα σε θέση οδηγού.

Όλα έδειχναν πως η Arsenal θα έφευγε από το Μερσεϊσάιντ με τη νίκη, σπάζοντας το αήττητο σερί των τελευταίων 13 μηνών της Liverpool στο “Anfield”, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 90’+3 ο Origi με όμορφο γκολ πέτυχε το 5-5 και έστειλε την αναμέτρηση στα πέναλτι, με την ασίστ να δίνει ο νεαρός Neco Williams που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του.

Μπροστά από το πέταλο (Kop) των οπαδών της Liverpool πραγματοποιήθηκε η διαδικασία των πέναλτι, με την Arsenal να ξεκινάει πρώτη τις εκτελέσεις. Οι πρώτες έξι εκτελέσεις από τις δύο ομάδες ήταν εύστοχες, μέχρι τη σειρά του Ceballos. Ο Ισπανός δεν κατάφερε να κερδίσει από την άσπρη βούλα τον Kelleher, που απέκρουσε και κράτησε το 3-3. Κανείς άλλος δεν αστόχησε στη συνέχεια, με το τελευταίο πέναλτι για τους «κόκκινους» να αναλαμβάνει ο Jones στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στους «8» του Carabao Cup.