Προκρίθηκαν τα φαβορί

October 30, 2019

Θέση στα προημιτελικά του League Cup έκλεισαν το βράδυ της Τρίτης πέντε ομάδες. Στα τρία παιχνίδια υπήρχαν φαβορί και επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά. Μια πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Συνέχεια στη διοργάνωση αύριο με τρία παιχνίδια, εκ των οποίων τα δύο ντέρμπι.

Η κάτοχος του τροπαίου Manchester City επικράτησε εύκολα με 3-1 της Southampton, η οποία προερχόταν από διασυρμό στο πρωτάθλημα και περισσότερο προσπάθησε να αποφύγει την ήττα με μεγάλο σκορ παρά να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Για τους «πολίτες» τα πράγματα ήταν απλά, έπρεπε να μπουν δυνατά και να βρουν όσο γρηγορότερο μπορούσαν δίχτυα. Μόλις άνοιξαν το σκορ όλα έγιναν πιο εύκολα και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Otamendi στο 20′ και ο Aguero διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 38′. Στο 56ο λεπτό ο Αργεντινός βρήκε ξανά δίχτυα, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Με κεφαλιά του Stephens μετά από εκτέλεση κόρνερ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της η Everton και πήρε την πρόκριση εις βάρος της Watford. Ο Holgate με κεφαλιά στο 72′ έδωσε τη λύση στα «ζαχαρωτά» και ο Richarlison στις καθυστερήσεις κλείδωσε τη νίκη.

Στην επόμενη φάση πέρασε και η Leicester με «διπλό» επί της Burton Albion. Τα τέρματα για τις «αλεπούδες» πέτυχαν οι Iheanacho, Tielemans και Maddison, ενώ για τους γηπεδούχους δίχτυα βρήκε ο Boyce μειώνοντας στο σκορ.

Στη μάχη ανάμεσα στις ομάδες της League One νικήτρια βγήκε η Oxford, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι τη Sunderland. Η πρώτη είχε προηγηθεί στο 25′ με τον Hall και ο McNulty είχε ισοφαρίσει στο 78′ για τους φιλοξενούμενους.

Συνεχίζει το όνειρο για την Colchester μετά το «διπλό» απέναντι στην Crawley. Μπορεί η τελευταία να άνοιξε το σκορ στο 20′ με τον Bulman, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Norris έφερε το ματς στα ίσα. Στην επανάληψη με αυτογκόλ του Luyambula και τέρμα του Gambin σε 53ο και 79ο λεπτό αντίστοιχα η Colchester προκρίθηκε στα προημιτελικά. Είναι πλέον η μοναδική εκπρόσωπος της League Two στη διοργάνωση και για να φτάσει ακόμη πιο μακριά θα χρειαστεί τεράστια υπέρβαση.