Ξόρκισε φαντάσματα, παρά τα δυο χαμένα πέναλτι!

October 27, 2019

Τέλος σε ένα ντροπιαστικό – για τα μεγέθη του συλλόγου – ρεκόρ έβαλε η Manchester United, κερδίζοντας εκτός έδρας μετά από ακριβώς επτά μήνες (προηγούμενο διπλό στις 27 Φεβρουαρίου)!

Το πέρασμά της μάλιστα από το “Carrow Road” ήταν εμφατικό (3-1) και το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, αφού οι Rashford και Martial αστόχησαν από μία φορά σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες!

Για την ακρίβεια απέκρουσε και τα δύο ο -μετρ του είδους- Tim Krul και έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στην Premier League που το κάνει μετά το 2016, όταν ο επίσης Ολλανδός Maarten Stekelenburg είχε δύο αποκρούσεις για λογαριασμό της Everton στο παιχνίδι κόντρα στη Man City (2016).

Ο τερματοφύλακας της Norwich είχε και άλλες σημαντικές επεμβάσεις, δεν μπορούσε να (συγ)κρατήσει μόνος του τους ποδοσφαιριστές της Man Utd, οι οποίοι πραγματοποίησαν ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και έφτασαν στην πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά από εννέα παιχνίδια, το μεγαλύτερο διάστημα χωρίς διπλό στην ιστορία τους στην Premier League.Όπως τέλος έβαλε και στο αρνητικό σερί των 13 αγώνων (σε όλες τις διοργανώσεις) που δεν μπορούσαν να σκοράρουν πέραν του ενός γκολ!

Ο McΤominay άνοιξε το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και στο 30΄ έκανε το 0-2 ο Marcus Rashford (50ο του γκολ με τη φανέλα της Manchester United και 32ο στην Premier League), ο οποίος εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, όπως και ο Martial στην επανάληψη. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 88′ ο Onel Hernandez.