Είναι επίσημο: Η Arsenal σε κρίση!

October 27, 2019

Αν είχε κάτι για να περηφανεύεται η Arsenal ήταν οι εντός έδρας επιδόσεις της. Το τελευταίο διάτσημα όμως έπαιζε στο όριο, αλλά και τη τη φωτιά. Και σήμερα κάηκε!

Η ομάδα του Unai Emery κατάφερε να πετάξει δυο βαθμούς στο “Emirates” κόντρα στην Crystal Palace (2-2), σε ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα δέκα λεπτά (!), με γκολ των δύο κεντρικών της αμυντικών!

Δεν ήταν όμως μόνο η εμφάνιση και το σκορ που επιβεβαίωσε πως η Arsenal περνά μια κρίση, αλλά και η ατμόσφαιρα γύρω από την ομάδα και μέσα στο γήπεδο. Ενδεικτικό του τοξικού κλίματος που επικρατούσε σήμερα στο “Emirates” η αντιπαράθεση του Granit Xhaka με τους οπαδούς της δικής του ομάδας τη στιγμή που έγινε αλλαγή.

Ο αρχηγός των «κανονιέρηδων» αποδοκιμάστηκε από το κοινό και αντέδρασε περπατώντας αργά και βάζοντας το χέρι του στο αφτί σε στυλ “δεν σας ακούω, πιο δυνατά”, ενώ αντάλλαξε και κάποιες κουβέντες με την κερκίδα πριν βγάλει τη φανέλα του και να αποχωρήσει στα αποδυτήρια!

Σωκράτης και Luiz για… γκίνες!
Το να σκοράρει μία ομάδα δύο γκολ σε σύντομο χρονικό διάστημα το έχουμε δει αρκετές φορές. Το να σημειώνονται δύο γκολ μέσα σε 106 δευτερόλεπτα και σκόρερ να είναι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί είναι κάτι πραγματικά σπάνιο! Αυτό έκαναν οι Παπασταθόπουλος και David Luiz πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Αντεπίθεση… με το γνωστό τρόπο!
Η Crystal Palace όμως δεν παραδόθηκε. Μετά το πρώτο σοκ, ανασυντάχθηκε και με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου μείωσε στο σκορ, με τον αγαπημένο της τρόπο. Με εκτέλεση πέναλτι από τον Milivojevic! Το σημερινό ήταν το 48ο πέναλτι που κέρδισε από το καλοκαίρι του 2013 όταν και επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία και είναι φυσικά τα περισσότερα που έχει κερδίσει ομάδα της Premier League σε αυτό το διάστημα.

Το τελικό 202 σημείωσε ο Jordan Ayew με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.