Διπλό μετά από 8 μήνες!

October 24, 2019

Το πιο καθοριστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League έκανε η Man Utd στο Βελιγράδι, κερδίζοντας την Partizan με 1-0 και πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Martial, στην πρώτη του παρουσία στο αρχικό σχήμα από τον περασμένο Αύγουστο, μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο 19χρονος αμυντικός, Brandon. Η όμορφη ενέργεια του Williams και φυσικά η νίκη ήταν μερικά από τα ελάχιστα πράγματα που μπορεί να κρατήσει η United από το σημερινό παιχνίδι αφού ήταν μία ακόμη προβληματική εμφάνιση από τους παίκτες του Ole Gunnar Solskjaer. Είναι χαρακτηριστικό ότι κατέγραψε μόλις πέντε τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων μόλις η μία στο στόχο!

Με τη σημερινή επιτυχία οι «κόκκινοι διάβολοι» έβαλαν τέλος και σε ένα αρνητικό σερί που έτρεχαν μακριά από το “Old Trafford”, αφού είχαν περάσει σχεδόν οχτώ μήνες από την τελευταία εκτός έδρας νίκη. Συγκεκριμένα, το προηγούμενο διπλό σημειώθηκε στις 4 Μαρτίου, όταν επικράτησε με 3-1 της PSG στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League! Στο μεσοδιάστημα μετρούσε τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες!

Ανατροπή μπροστά σε 20,000 παιδιά!
Μετά το απογοητευτικό ξεκίνημα στη σεζόν, η Wolves βρήκε και πάλι ρυθμό και άρχισε να θυμίζει το περσινό καλός της πρόσωπο.Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Andraz Sporar στο 10′, η ομάδα του Nuno Espirito σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο (Saiss και Jimenez με πέναλτι) και έφτασε στη νίκη που την καθιστά φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Wolves τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Diogo Jota στο 87th.

Το παιχνίδι ήταν επισήμως κεκλεισμένων των θυρών, μετά από τιμωρία της Slovan για ρατσιστική συμπεριφορά από τους οπαδούς τους, ωστόσο η UEFA επέτρεψε στην σλοβακική ομάδα να διαθέσει εισιτήρια σε σχολεία και ποδοσφαιρικές ακαδημίες και στο γήπεδο βρέθηκαν πέραν των 20,000 παιδιών!