Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/georgi80/gym/football/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
Από τις 644 έμειναν 32 και… ώρα για τους «μεγάλους» – Agglia.net
October 21, 2019

Από τις 644 έμειναν 32 και… ώρα για τους «μεγάλους»

testΑπό τις 644 έμειναν 32 και… ώρα για τους «μεγάλους»

Μετά από έξι προκριματικούς γύρους όπου συμμετείχαν 644 ομάδες από τις ερασιτεχνικές κατηγορίες και έμειναν 32, ήρθε η ώρα των «μεγάλων» να ριχθούν στη μάχη του FA Cup. Για την ακρίβεια δεν έμειναν ακόμη 32, αφού εκκρεμούν εννέα εισιτήρια και τα οκτώ από αυτά θα βγουν μετά τους επαναληπτικούς, με έναν να διεξάγεται σήμερα και οι υπόλοιποι αύριο.

Τελευταία ομάδα που θα πάρει την πρόκριση θα είναι μια εκ των Haringey Borough και Yeovil Town, που θα αναμετρηθούν στις 29 Οκτωβρίου. Το παιχνίδι διεξαγόταν τη βδομάδα που πέρασε, αλλά διακόπηκε μετά την αποχώρηση των ποδοσφαιριστών της πρώτης υποστηρίζοντας ότι δέχθηκαν ρατσιστική επίθεση από τους φιλάθλους των φιλοξενουμένων. Μετά από απόφαση της διοργανώτριας αρχής ορίστηκε η νέα ημερομηνία, ενώ εάν υπάρξει ισοπαλία και χρειαστεί επαναληπτικός τότε θα διεξαχθεί στις 5 Νοεμβρίου.

Στην κληρωτίδα για τον 1ο γύρο πέραν των 32 ομάδων (κάποιες ως ζευγάρια) που έφτασαν μέσω των προκριματικών μπήκαν επίσης οι 47 σύλλογοι (μετά την αποβολή της Bury) των League One και League Two. Από τις 79 συνολικά ομάδες μια θα περάσει απευθείας στο 2ο γύρο και 20 από αυτές θα καταφέρουν να φτάσουν μέχρι τον 3ο γύρο. Εκεί ξεκινάει η δράση για τις 20 της Premier League και τις 24 της Championship, συνθέτοντας τη φάση των «64».

Τα ζευγάρια του 1ου γύρου:
Ipswich Town vs Lincoln City
Oxford City vs Solihull Moors
Crawley Town vs Scunthorpe United
Harrogate Town vs Portsmouth
Colchester vs Coventry City
Sunderland vs Gillingham
Dulwich Hamlet vs Carlisle United
Bolton Wanderers vs Plymouth Argyle
Chesterfield ή Wrexham vs Rochdale
Maidstone vs Torquay
Leyton Orient vs Maldon & Tiptree
Chippenham Town vs Northampton
Haringey Borough ήYeovil vs Hartlepool
Cambridge United vs Exeter City
Whitby ή Stourbridge vs Welling ήEastleigh
Salford vs Burton Albion
Forest Green Rovers vs Sutton United ή Billericay
York City vs Altrincham
Bristol Rovers vs Bromley
Ebbsfleet ή Woking vs Notts County
Walsall vs Darlington
Nantwich vs Fylde
AFC Wimbledon vs Doncaster
Hayes & Yeading ή Poole Town vs Oxford United
Shrewsbury vs Bradford
Grimsby vs Newport
Gateshead vs Oldham
Mansfield vs Chorley
Dover vs Southend United
Tranmere vs Wycombe
Carshalton vs Boston
Cheltenham vs Swindon
Accrington Stanley vs Crewe
Potters Bar Town ή Barnet vs Fleetwood
Macclesfield vs Kingstonian
Maidenhead United ή Wealdstone vs Rotherham United
Blackpool vs Morecambe
MK Dons vs Port Vale
Stevenage vs Peterborough

Οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 8 μέχρι τις 11 Νοεμβρίου και το έπαθλο όσων προκριθούν είναι £36,000. Η τυχερή που πέρασε χωρίς αγώνα είναι η Chichester City που παίζει στην 7η τη τάξει κατηγορία της Αγγλίας.

Διαβάστε ακόμη: Οι ημερομηνίες των επόμενων γύρων και τα χρήματα που λαμβάνουν οι ομάδες