Χώρος μόνο για μία στην κορυφή!

October 20, 2019

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής στην Championship άφησαν μόνο μία ομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτή είναι η West Brom, που επικράτησε εκτός έδρας της Middlesbrough με γκολ στο φινάλε του ματς. Οι “Baggies” εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Nottingham Forest από τη Wigan και απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά της κορυφής. Στο -2 όμως έχουν τη Leeds που έκαμψε την αντίσταση της Birmingham. Και τα τρία αυτά παιχνίδια είχαν το ίδιο αποτέλεσμα, 1-0.

Στους τρεις βαθμούς αυξήθηκε η απόσταση της Swansea από την κορυφή μετά την ισοπαλία στην έδρα της ουραγού Barnsley, ισοβαθμώντας με την QPR που πέτυχε «διπλό» επί της Hull. Στην εξάδα βρίσκεται και η Preston North End παρά την ήττα από τη Reading. Σπουδαία νίκη με «3άρα» για την Charlton κόντρα στην Derby, ενώ από ένα βαθμό πήραν Cardiff και Sheffield Wednesday μετά την ισοπαλία στην Ουαλία.

Μεγάλη νίκη για τη Stoke απέναντι στην Fulham, αλλά οι “potters” συνεχίζουν να βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, όπως και η Huddersfield που έμεινε στην ισοπαλία με την Blackburn. Τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε η νεοφώτυστη Luton με τρία γκολ στην επανάληψη κόντρα στην Bristol. Εντυπωσιακή ανατροπή για τη Brentford που έχανε 2-0 από τη Millwall αλλά σημείωσε τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.