Ισοπαλία που δεν χάρηκε κανείς

October 20, 2019

Όσοι περίμεναν με ανυπομονησία το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Premier League ανάμεσα σε Manchester United και Liverpool για να απολαύσουν θέαμα το πιο πιθανόν είναι να μην έμειναν ευχαριστημένοι. Σε ένα παιχνίδι χωρίς καλό ρυθμό και μεγάλες φάσεις, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, χάρη στα γκολ τον Rashford (36′) Lallana (84′) αποτέλεσμα που δεν χάρηκε κανένας.

Η Liverpool απώλεσε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα και μαζί την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Man City των 18 συναπτών νικών, επιτρέποντας στην ομάδα του Pep Guardiola να μειώσει στους έξι βαθμούς από την κορυφή.

Στον αντίποδα, οι «κόκκινοι διάβολοι» έδωσαν συνέχεια στο εντός έδρας αήττητο σερί κόντρα στο μεγάλο τους αντίπαλο (τελευταία ήττα για την Premier League τη σεζόν 2013/14) και πραγματοποίησαν μια καλή εμφάνιση, το τελικό αποτέλεσμα όμως πικρή γεύση αφού η ισοφάριση ήρθε στα τελευταία στάδια του ντέρμπι. H ομάδα Solskjaer έμεινε για 4η σερί αγωνιστική μακριά από τη νίκη και έπεσε στην 12η θέση της βαθμολογίας!

Τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν με κοντινές προβολές, σε φάσεις που η άμυνες δεν λειτούργησαν σωστά και οι τερματοφύλακας δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Πέραν των γκολ, οι καλές στιγμές που καταγράφηκαν ήταν λίγες, κυρίως μερικά σουτ που έφυγαν δίπλα από την εστία.

Στο πρώτο ημίχρονο επιτεύχθηκαν δύο γκολ, μέτρησε όμως το ένα. Αμφότερα εξετάστηκαν από το VAR, επικυρώνοντας το ένα και ακυρώνοντας το άλλο. Η ισοφάρισε ήρθε στο φινάλε για την ομάδα του Jurgen Klopp, που παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα, αν και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τα ρεκόρ των εννέα νικών στα πρώτα εννέα ματς και των 18 συνεχόμενων νικών στη διοργάνωση.

Στο 36′ ο Marcus Rashford άνοιξε το σκορ μετά τη μπαλιά του Daniel James, με τους «κόκκινους» να διαμαρτύρονται για φάουλ (στην αρχή της φάσης) από το οποίο πήραν την κατοχή της μπάλας οι γηπεδούχοι και έβγαλαν την αντεπίθεση. Ο Martin Atkinson πήρε την γνώμη του VAR για τη φάση που προηγήθηκε με την κλωτσιά του Victor Lindelof στον Divock Origi και έδειξε τη σέντρα, μετρώντας κανονικά το τέρμα.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Sadio Mane έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά αφού η μπάλα κτύπησε στο χέρι του στην προσπάθεια να κοντρολάρει τη μπάλα. Η φάση αυτή ήταν ξεκάθαρη σε σχέση με αυτή που είχε προηγηθεί.

Στην επανάληψη ήταν φανερό ότι οι οδηγίες του Ole Gunnar Solskjaer προς τους ποδοσφαιριστές του ήταν να προσπαθήσουν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, υποχωρώντας πίσω από τη μεσαία γραμμή. Η μπάλα ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα στην κατοχή των φιλοξενούμενων και κυνηγούσαν την ισοφάριση, χωρίς όμως να φτιάχνουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις.

Αυτό φυσικά μέχρι το 85ο λεπτό, όταν ο Adam Lallana σε κενή εστία έγραψε το 1-1. Ο κεντρώος της Liverpool είχε περάσει ως αλλαγή και αποδείχθηκε «χρυσή», όπως επίσης και η μπαλιά που επεχείρησε ο Andrew Robertson στέλνοντας τη μπάλα στον Lallana.

Πέρασαν 18 χρόνια από την τελευταία φορά που στο ντέρμπι είχαν και οι δύο ομάδες Άγγλο σκόρερ.

Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση η Liverpool είναι αυτή που έμεινε ευχαριστημένη με το βαθμό, σε αντίθεση με τους «κόκκινους διαβόλους» που δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα που θα τους έδινε το «τρίποντο». Η Man Utd παραμένει αρκετά χαμηλά, απέχοντας μόλις δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.