Μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο!

October 19, 2019

Νίκη σε ένα παιχνίδι που… έπαιζε μόνη της πέτυχε η Everton. Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Premier League τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν στο “Goodison Park” με 2-0 της West Ham, η οποία πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της.

Μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο λοιπόν και αυτή ήταν η γηπεδούχος, που πέραν των δύο γκολ είχε ισάριθμα που ακυρώθηκαν, τρία δοκάρια και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Απογοήτευσαν τα «σφυριά», που δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα, πόσο μάλλον να φτιάξουν φάσεις.

Οι παίκτες του Marco Silva έδειξαν νωρίς τις προθέσεις τους, με τον Davies στο 8ο λεπτό να χάνει τεράστια φάση να ανοίξει το σκορ, αφού ο Roberto απέκρουσε στη γραμμή. Το 1-0 όμως δεν άργησε να έρθει, με τον Bernard στο 17′ να σκοράρει έπειτα από προσωπική ενέργεια στην περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Richarlison σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξαν τεράστιες φάσεις, παρά μόνο μερικές καλές στιγμές.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε γκολ, αλλά ακυρώθηκε σωστά αφού ο Richarlison βρισκόταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ. Ούτε το γκολ του Mina στο 78′ μέτρησε, με τον διαιτητή να σφυρίζει πριν ο Κολομβιανός κάνει τη κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι επαναληπτικές προβολές δεν ξεκαθάρισαν τη φάση, με το μόνο που φάνηκε να ήταν τράβηγμα από αμυνόμενο στον παίκτη της Everton.

Πριν το ακυρωθέν γκολ του Mina η ομάδα του Μερσεϊσάιντ έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για γκολ. Στο 64′ το τρομερό σουτ του Walcott βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 77′ ο Iwobi δεν κατάφερε να κερδίσει τον Roberto σε τετ-α-τετ. Sto 80′ o Diop παρολίγον να σημειώσει αυτογκόλ, όταν μετά από προβολή του η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα αλλά βρήκε στο κεφάλι του Roberto και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι πριν περάσει σε κόρνερ.

Τελικά η μπάλα πήγε στα δίχτυα στο 90’+2 με απίστευτο σουτ εκτός περιοχή από τον Sigurdsson που είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά προηγουμένως. Ο Ισλανδός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του, βγάζοντας την από την επικίνδυνη ζώνη.