Αγνώριστη… και ήττα μετά από 10 χρόνια!

October 12, 2019

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις από την μέρα που ανέλαβε ο Gareth Southgate πραγματοποίησε το βράδυ της Παρασκευής η Εθνική Αγγλίας στην Τσεχία. Και αυτό, σε συνάρτηση με την ψυχωμένη παρουσία των γηπεδούχων έφεραν την πρώτη ήττα για τα «Λιοντάρια» στον Α’ προκριματικό όμιλο του EURO 202 και πρώτη ήττα σε προκριματική φάση (Euro ή Παγκόσμιου Κύπελλο) μετά από δέκα χρόνια και ένα αήττητο σερί 43 αγώνων! Η προηγούμενη ήττα ήρθε τον Νοέμβριο του 2007, από την Κροατία στο Wembley (3-2).

Μάλιστα, οι Άγγλοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με πέναλτι του Kane, στη συνέχεια όμως απογοήτευσαν με την εμφάνιση τους. Όλοι ανεξαιρέτως οι ποδοσφαιριστές έμειναν πολύ πίσω από τον καλό τους εαυτό και μοιραία ηττήθηκαν με 2-1, βάζοντας τέλος στην αλάνθαστη πορεία τους στον όμιλο (μέχρι σήμερα μετρούσαν μόνο νίκες, σκοράροντας τουλάχιστον τέσσερα γκολ σε κάθε παιχνίδι!). Το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν ο Pickford δεν πραγματοποιούσε κάποιες σωτήριες αποκρούσεις.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Τσέχοι είχαν 17 προσπάθειες για γκολ, τις περισσότερες που δέχθηκε η Αγγλία σε προκριματική φάση από το 2013 και το παιχνίδι με το Μαυροβούνιο (19 τελικές)!

Παραμένουν πάντως στην πρώτη θέση (ισόβαθμοι στους 12 β. με Τσεχία, αλλά με παιχνίδι λιγότερο) και το φαβορί για να παραμείνουν εκεί μέχρι το τέλος της προκριματικής φάσης. Στον αντίποδα, οι Τσέχοι πήραν εκδίκηση για τη βαριά ήττα του Λονδίνου (5-0) και με την τεράστια νίκη τους απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι του Κοσόβου (8 β.) για το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα
Η Αγγλία πραγματοποίησε ονειρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Harry Kane, το οποίο κέρδισε ο Raheem Sterling σε παράβαση του Masopust. Αυτό ήταν και τον 20ο γκολ για τον αρχηγό των «Λιονταριών« σε σύνολο 20 αγώνων που φόρεσε το περιβραχιόνιο, νούμερο που συνιστά την κορυφαία επίδοση των τελευταίων 100+ χρόνων!

Ο Kane και οι συμπαίκτες του δεν χάρηκαν για πολύ το γρήγορο γκολ, αφού τρία λεπτά μετά τη σέντρα οι Τσέχοι ισοφάρισαν με τον Vladimir Coufal.

Η συνέχεια πάντως δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή, αφού μετά το πρώτο 15λεπτο ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι πήραν αυτοπεποίθηση από το γκολ και προσπάθησαν να παίξουν στα ίσα το μεγάλο τους αντίπαλο . Όπως και έγινε, βάζοντας δύσκολα στην Αγγλία κυρίως από σέντρες και στημένες φάσεις. Την ίδια ώρα η Αγγλία αδυνατούσε να δημιουργήσει πραγματικούς κινδύνους για την εστία των Τσέχων.

Δικαιοσύνη στο 85′ με… πρωτάρη!
Η Αγγλία συνέχισε να είναι κακή και στο δεύτερο ημίχρονο, όπως συνέχισε να ανεβαίνει η Τσεχία και να δημιουργεί ευκαιρίες για να φτάσει στο νικητήριο γκολ. Ωστόσο, σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις βρήκε απέναντί της έναν πολύ καλό Pickford. Το νικητήριο γκολ ήρθε τελικά στο 85′ με τον Zdenek Ondrasek, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα πραγματοποιώντας ντεμπούτο!

*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Μαυροβούνιο και Βουλγαρία κόλλησαν στο 0-0  και παρέμειναν χωρίς νίκη.