«Μπλε» οδοστρωτήρας στο “St Mary’s”

October 6, 2019

Σαν… οδοστρωτήρας πέρασε από το “St Mary’s” η Chelsea! Οι «μπλε» επικράτησαν με 4-1 της Southampton και ανέβηκαν στους 14 βαθμούς όσους έχουν επίσης Leicester και Crystal Palace. Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ είχε η ομάδα του Frank Lampard, που παρουσιάζει και όμορφο ποδόσφαιρο σε συνδυασμό με τα καλά αποτελέσματα.

Το σκορ άνοιξε στο 17′ ο Tammy Abraham εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Angus Gunn. Ο Άγγλος επιθετικός «κρέμασε» τον τερματοφύλακα τον γηπεδούχων και παρά την προσπάθεια του Maya Yoshida που έκοψε τη μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα, αυτή είχε περάσει την γραμμή του τέρματος. Εφτά λεπτά αργότερα γκολ πέτυχε ένας άλλος νεαρός που εντυπωσιάζει φέτος. Ο λόγος για τον Mason Mount, που βρέθηκε τετ-α-τετ και δεν αστόχησε.

Προσπάθησαν να αντιδράσουν οι «άγιοι» και μείωσαν στο σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με κοντινή προβολή του φορμαρισμένου Danny Ings. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 3-1, αφού στο 40′ ο N’Golo Kante με τη βοήθεια της τύχης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από σουτ του Γάλλου διεθνή η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα να σημειωθεί το γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 89′ με σκόρερ τον Michy Batshuayi έπειτα από όμορφο συνδυασμό με τον Pulisic.