Την έκανε… θρύψαλα μέσα στην έδρα της!

October 5, 2019

Από τα απογευματινά παιχνίδι του Σαββάτου για την 8η αγωνιστική της Premier League, πέραν της δύσκολης νίκης που πέτυχε η Liverpool, ξεχώρισε η «5άρα» της Aston Villa εκτός έδρας επί της Norwich. Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ μέσα σε μισή ώρα είχε ήδη πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Wesley να ανοίγει το σκορ στο 14′ και σκοράρει ξανά στο 30′. Οκτώ λεπτά αργότερα μάλιστα έχασε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ, αστοχώντας από το σημείο του πέναλτι και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο 49′ ο Jack Grealish διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και ο Conor Hourihane στο 61′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το όνομα του στους σκόρερ έγραψε και ο Douglas Luiz, στέλνοντας με υπέροχο σουτ τη μπάλα στα δίχτυα στο 83′. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ τις τιμής με τον Josip Drmic τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Με την Everton να αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το 56′ λόγω αποβολής του Seamus Coleman, η Burnley κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης με γκολ του Jeeff Hendrick στο 72′. Το 1-0 ανέβασε τους “Clarets” στους 12 βαθμούς και τουλάχιστον προσωρινά βρίσκεται στην 4άδα.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο “Vicarage Road” ανάμεσα σε Watford και Sheffield United, κάτι που αφήνει τους γηπεδούχους στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς να πετύχουν ακόμη νίκη. Οι «λεπίδες» σε οκτώ αγώνες μάζεψαν εννέα βαθμούς, όσους η Brighton και η Man Utd, με την τελευταία να αγωνίζεται αύριο.