«Πολύ σκληρή» για να… χάσει βαθμό!

October 5, 2019

Οι πρώτες απώλειες της σεζόν φαίνονταν δεδομένες για τη Liverpool, αλλά έδειξε πως είναι «πολύ σκληρή» για να… χάσει βαθμό! Με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι «κόκκινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 της Leicester και να διατηρήσουν το απόλυτο των βαθμών μετά από οκτώ παιχνίδια στην Premier League. Προσπάθησαν για το καλύτερο στο “Anfield” οι «αλεπούδες» και έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση φεύγουν με το παράπονο γιατί έφτασαν τόσο κοντά στο βαθμολογικό κέρδος.

Σκόρερ του νικητήριου γκολ τους γηπεδούχους ήταν ο James Milner από το σημείο του πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Marc Albrighton στην προσπάθεια του να σταματήσει το Sadio Mane. Ο κύριος εκτελεστής της ομάδας του Μερσεϊσάιντ από την άσπρη βούλα για άλλη μια φορά έδωσε τη λύση όταν χρειάστηκαν οι υπηρεσίες του.

Το σκορ στην αναμέτρηση είχε ανοίξει ο Mane στο 40′ μετά την εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Milner, με το Σενεγαλέζο να νικάει τον Schmeichel στο τετ-α-τετ. Ο James Maddison στο 80ο λεπτό ήταν αυτός που ισοφάρισε, προσωρινά όμως όπως αποδείχθηκε.

Οι τρεις βαθμοί της Liverpool την έφεραν στο +10 από τη σημερινή αντίπαλο της, ενώ μέχρι να αγωνιστεί η Man City θα βρίσκεται στο -8 από την κορυφή. Ενδιαφέρον στατιστικό είναι πως σε επίπεδο Premier League το γκολ στις καθυστερήσεις για τη Liverpool ήταν το 34ο νικητήριο που σημειώνει η ομάδα στο 90+, με την επόμενη στη λίστα να έχει εννέα λιγότερα!