Δεν έχει… πάτο το βαρέλι!

October 5, 2019

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι Tottenham. Η ομάδα του Mauricio Pochettino είναι «άρρωστη» και το επιβεβαιώνει σε κάθε της αγώνα. Μέτα τον ιστορικό διασυρμό από την Bayern (2-7) γνώρισε μια ακόμα ντροπιαστική ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Brighton.

Οι «πετεινοί» έχασαν με το βαρύ 3-0, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να σκοράρουν περισσότερα γκολ. Το κακό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους ήταν προμήνυμα του τι θα ακολουθούσε…

Ο Hugo Lloris στο 3ο λεπτό υπέπεσε σε λάθος που οδήγησε στο γκολ της Brighton, σε μια φάση που ο Γάλλος τερματοφύλακας τραυματίστηκε σοβαρά στο χέρι και αφού έμεινε αρκετά λεπτά στο έδαφος ακολούθως έγινε αλλαγή. Τη μπάλα στα δίχτυα έστειλε ο Neal Maupay με κεφαλιά σε κενή εστία, μετά το δώρο που έλαβε. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έδειχνε τι θα ακολουθούσε, με τους «γλάρους» να σκοράρουν δεύτερο γκολ στο 32′ με τον Aaron Connolly. Με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0 ο 19χρονος και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, με την Tottenham να είχε την περισσότερη κατοχή αλλά δεν δημιούργησε τις φάσεις που θα οδηγούσαν στη μείωση του σκορ. Αντιθέτως, οι παίκτες του Graham Potter σε κάθε επίθεση έδειχναν απειλητικοί για την αντίπαλη εστία. Στο 63′ ο Gross με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά τη φάση αυτή ήρθε το 3-0, με τον Aaron Connolly να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Ένα στατιστικό που τα λέει όλα για την κατάσταση που διανύει η Λονδρέζικη ομάδα είναι πως μέσα στο 2019 γνώρισε 17 ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Καμιά άλλη ομάδα της Premier League δεν δέχθηκε περισσότερες φέτος.

Όσον αφορά τη Brighton, το «τρίποντο» την ανέβασε στους εννέα βαθμούς, με τη σημερινή να ήταν η δεύτερη νίκη της στη σεζόν και πρώτη εντός έδρας.