Ο απόηχος της 2ης αγωνιστικής

October 3, 2019

Το αποτέλεσμα που έκανε περισσότερο αίσθηση από τα παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League δεν ήταν άλλο από τον απίθανο διασυρμό της Tottenham στο εντός έδρας παιχνίδι με την Bayern. Η ντροπιαστική βραδιά για τους «πετεινούς» άφησε πίσω της πολλά αρνητικά ρεκόρ και δύσκολα θα ξεχαστεί, αφού το 2-7 που έγραφε ο φωτεινός πίνακας του σταδίου έχει χαραχθεί ήδη στη μνήμη των φιλάθλων.

• Η Tottenham Hotspur δέχθηκε εφτά γκολ σε εντός έδρας παιχνίδια για πρώτη φορά στην ιστορία της σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Το 7-2 της Bayern Munich επί της Tottenham αποτελεί τη μεγαλύτερη σε έκταση σκορ ήττα σε εντός έδρας αναμέτρηση για αγγλική ομάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
  • Τελευταία φορά που μια αγγλική ομάδα δέχθηκε εφτά γκολ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι ήταν όταν πάλι η Tottenham έχασε με 8-0 από την Koln τον Ιούλιο του 1995 για το Intertoto Cup.

Σαν να μην έφτανε το σκορ (και τα πιο πάνω στοιχεία που καταγράφηκαν), ο πρωταγωνιστής της επιβλητικής νίκης των φιλοξενουμένων με μια ανάρτηση του στα social media «πλήγωσε» ακόμη περισσότερο το ηθικό των οπαδών της Tottenham. Ο Serge Gnabry μετά τα τέσσερα γκολ που πέτυχε έγραψε στο Twitter «το βόρειο Λονδίνο είναι κόκκινο», μη ξεχνώντας πως η επαγγελματική του καριέρα ξεκίνησε στην Arsenal.

Την Τρίτη διεξήχθη επίσης και το παιχνίδι της Manchester City κόντρα στη Dinamo Zagreb, με τους «πολίτες» να κερδίζουν και να φτάνουν τις πέντε σερί εντός έδρας νίκες για πρώτη φορά στη διοργάνωση. Στον αγωνιστικό χώρο οι πρωταθλητές Αγγλίας κυριάρχησαν, όμως μια από τις στιγμές που συζητήθηκαν αρκετά ήταν εκτός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου. Ο Pep Guardiola δέχθηκε κίτρινη κάρτα (ένας από τους νέους κανονισμούς στο ποδόσφαιρο) για διαμαρτυρίες και όπως θα δείτε έκανε μεγάλη προσπάθεια να συγκρατήσει τον εκνευρισμό του για την απόφαση του διαιτητή.

Μήπως ήξερε κάτι; Η πιο κάτω φωτογραφία είναι από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Liverpool με τη Salzburg όταν το σκορ ήταν 3-1, με τον άνθρωπο που χειρίζεται τον φωτεινό πίνακα στο “Anfield” να κάνει λάθος μετά το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων και να βάζει 3-3. Τελικά το σκορ εμφανίστηκε ξανά και μάλιστα ορθά αυτή τη φορά, με την αυστριακή ομάδα να ισοφαρίζει 15 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Χαρούμενοι μετά το τέλος του αγώνα στη Γαλλία οι ποδοσφαιριστές της Chelsea και κυρίως οι Abraham και Willian που πέτυχαν τα γκολ της ομάδας. Ο Άγγλος επιθετικός είχε ακόμη ένα λόγο να χαμογελάει αφού ήταν το πρώτο τέρμα του στη διοργάνωση και μάλιστα τη μέρα του γενεθλίων του, κλείνοντας τα 22. Με την ολοκλήρωση των δηλώσεων τους μπροστά στη κάμερα, ο Βραζιλιάνος έκανε… δώρο μια αγκαλιά στον συμπαίκτη του!

Πέραν από τα παιχνίδια των αγγλικών ομάδων, στα παραλειπόμενα των δύο προηγούμενων ημερών σε θέμα κόσμου και κερκίδας ξεχώρισε η υποδοχή των οπαδών του Ερυθρού Αστέρα στον Ολυμπιακό, με τους οργανωμένους των δύο συλλόγων να έχουν αδελφοποίηση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μεταξύ άλλων ξεχώρισε η εμφάνιση της Club Brugge στο Santiago Bernabeu. Η βελγική ομάδα με δύο γκολ του Emmanuel Dennis εξήλθε ισόπαλη με τη Real. Ο Νιγηριανός πανηγύρισε αλά CR7 και μετά το τέλος του αγώνα κλήθηκε να μιλήσει για αυτό.

Πολύ συζήτηση γίνεται τα τελευταία χρόνια για τις επιδόσεις του Luis Suarez στο Champions League. Ο Ουρουγουανός επιθετικός είχε σκόραρε μόλις δύο φορές στις προηγούμενες 20 του εμφανίσεις με τη φανέλα της Barcelona στη διοργάνωση, όσα πέτυχε δηλαδή στο δεύτερο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα με την Inter στο “Camp Nou”! Το δεύτερο μάλιστα ήταν εντυπωσιακό και ένα από τα καλύτερα που είδαμε μέχρι τώρα στο φετινό Champions League.