Ανατροπές στο “Anfield” μόνο οι… πραγματικοί «κόκκινοι»

October 3, 2019

Κοντά στο να νιώσουν πως είναι να κάνεις ανατροπή μέσα στο “Anfield” πλησίασαν οι ποδοσφαιριστές της Salzburg. Η αυστριακή ομάδα παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-0 από τη Liverpool κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 4-3. Οι πρωταθλητές Ευρώπης γλύτωσαν από μια τεράστια γκέλα μέσα στο «σπίτι» τους και πήραν τους πρώτους βαθμούς στον 5ο όμιλο. Παράλληλα… έστειλαν μήνυμα πως στο γήπεδο τους μόνο αυτοί κάνουν επικές ανατροπές!

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Mane στο 9ο λεπτό μετά από όμορφη συνεργασία με το Firmino. Ο Σενεγαλέζος δεν πανηγύρισε το γκολ του ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του. Αντίθετα, ο Robertson ξετρελάθηκε βλέποντας στο 25′ τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα μετά την προβολή του από ασίστ του Alexander-Arnold. Το τρίτο γκολ για τους «κόκκινους» σημείωσε ο Salah στο 36′ με κοντινό σουτ μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε κεφαλιά του Firmino.

Εκεί που ίσως όλοι περίμεναν πως η Liverpool θα πάρει μια εύκολη νίκη, η Salzburg είχε αντίθετη άποψη και μπήκε ξανά στο ματς. Ο Hwang στο 39′ μείωσε στο σκορ, τέρμα που ανέβασε το ηθικό των συμπαικτών του. Με την έναρξη της επανάληψης έδειχναν να πιστεύουν πως μπορούν για περισσότερα και στο 56′ ο Minamino με καταπληκτικό γκολ μείωσε περισσότερο. Η ισοφάριση ήρθε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Haaland που είχε περάσει λίγο προηγουμένως σκόραρε σε κενή εστία.

Για λίγο έδειχναν να τα έχουν χαμένοι οι παίκτες του Jurgen Klopp, σε αντίθεση με τους αντιπάλους που ένιωσαν ότι μπορούν να φτάσουν ακόμη και στην ολική ανατροπή. Έμειναν στα όνειρα όμως, αφού ο Salah στο 69′ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στον όμιλο, έχοντας από πάνω τους τη Napoli που νωρίτερα εξήλθε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Genk. Η βελγική ομάδα θα φιλοξενήσει τη Liverpool στην 3η αγωνιστική του Champions League και την ίδια μέρα η Salzburg θα υποδεχθεί τους «παρτενοπέι».