Ισοπαλία με δύο “X”αμένους

October 1, 2019

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική της Premiere League. Man Utd και Arsenal ήθελαν τη νίκη, μετά το 40ο λεπτό έπαιξαν για αυτή, στο τέλος όμως έμειναν στην ανεπιθύμητη ισοπαλία (1-1) και απέτυχαν να μειώσουν τις διαφορές από τις πρώτες θέσεις.

Η ισοπαλία στο  “Old Trafford” έφερε και το χειρότερο ξεκίνημα των «κόκκινων διαβόλων» (στις πρώτες 7 αγωνιστικές) στην ιστορία τους στην Premier League! Με το ζόρι βρίσκονται στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας, είναι στο -13 από την κορυφή και με τον Ole Gunnar Solskjaer σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.

Από την άλλη, η Arsenal έμεινε για 13η σερί σεζόν χωρίς νίκη στο “Old Trafford” (!) και μαζί έχασε την ευκαιρία να ανεβεί στην 3η θέση και να μειώσει στους 2 βαθμούς από την Man City.

Διαβάστε: Εκπλήξεις από Ole και Emery!

Στο ξεκίνημα του το ντέρμπι είχε ρυθμό, όχι όμως φάσεις. Για την ακρίβεια, βάσει στατιστικών ήταν το πιο «φτωχό» ξεκίνημα σε αγώνας της φετινής Premier League. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν αδυναμία στη δημιουργία, δίνοντας μας την εντύπωση ότι δεν είχαν κάποιο συγκεκριμένο αγωνιστικό πλάνο να ακολουθήσουν. Κάποιοι συνδυασμοί και ατομικές ενέργειες έμειναν ημιτελείς με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν κίνδυνοι για τους δύο τερματοφύλακες.

Ροντέο στο τέλος και γκολάρα ο McTominay!
Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε λίγο πριν το ημίωρο, με την όμορφη επέλαση του Andreas Pereira και τη δύσκολη απόκρουση του Leno. Στα επόμενα δέκα λεπτά έγινε καλύτερο παιχνίδι και πάλι όμως χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Ωστόσο, στα τελευταία 6-7΄ το ντέρμπι πήρε φοβερό ρυθμό, η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο περιοχές και τελικά στο 45′ ήρθε το γκολ και ήταν και εντυπωσιακό, με τον Scot McTominay να καρφώνει την μπάλα στο «παραθυράκι» του Leno με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.

Ισοφάριση μέσω VAR
Το υψηλό τέμπο κρατήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο,  με την Manchester United να μοιάζει πιο επικίνδυνη στο ξεκίνημα και στη συνέχεια την Arsenal να ισορροπεί και την επιθετική της τριάδα να δημιουργεί προβλήματα.

Σε μία τέτοια φάση, στο 59′, οι «κανονιέρηδες» έκλεψαν την μπάλα μετά από πίεση που άσκησαν και λάθος του Tuanzembe, ο Saka έδωσε μία ακόμα ασίστ (την τρίτη στα τελευταία τρία παιχνίδια!) και ο Pierre-Emerick Aubameyang νίκησε με ωραίο τρόπο τον David de Gea, ισοφαρίζοντας ρεκόρ 20+ χρόνων του Dennis Berghkamp. Το γκολ αρχικά είχε ακυρωθεί για οφσάιντ, κι ενώ ο σκόρερ καλυπτόταν περίπου δύο μέτρα (!), το VAR όμως έκανε το αυτονόητο και το μέτρησε.

Το VAR γλίτωσε τον βοηθό διαιτητή από… παγκόσμια κατακραυγή.

Στο τελευταίο ημίωρο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, είχαν ευκαιρίας αλλά συμβιβάστηκαν στο 1-1.