Σπουδαίο διπλό και ξανά στο -5

September 28, 2019

Η Manchester City κατέβηκε στο “Goodison Park” ευρισκόμενη στο -8 από τη Liverpool και με μοναδικό στόχο τη νίκη. Για το θετικό αποτέλεσμα καιγόταν και η Everton, στο τέλος όμως μίλησε η ποιότητα και η κλάση των ποδοσφαιριστών του Pep Guardiola.

Οι “citizens” πέρασαν με την πολύ σημαντική, αλλά και δύσκολη νίκη με 3-1 και μείωσαν εκ νέου τη διαφορά από την κορυφή στους πέντε βαθμούς. Ο Jesus επέστρεψε στην ενδεκάδα και άνοιξε το σκορ από μία ακόμη ασίστ του De Bruyne. Ο Calvert-Lewin σκόραρε και φέτος κόντρα στους πρωταθλητές, το γκολ του όμως δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει η ομάδα του την ήττα, αφού στο β’ ημίχρονο σκόραραν οι Mahrez – Sterling.

Η σημερινή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την Everton, αυτή τη φορά όμως ο Marco Silva μπορεί να κρατήσει την προσπάθεια και την καλή παρουσία της ομάδας του σε αρκετά διαστήματα του αγώνα, αλλά και το χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος του αγώνα. Στα αρνητικά ο σοβαρός τραυματισμός τους Walcott στα πρώτα λεπτά του αγώνα (χτυπήθηκε από την μπάλα στο πρόσωπο, με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για 5-6 λεπτά) και μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο.

Πιεστικό ξεκίνημα
Οι «πολίτες» ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι. Άσκησαν πίεση από το ξεκίνημα του αγώνα, έβαζαν πολλούς ποδοσφαιριστές στην αντίπαλη περιοχή και κάθε φορά που έβγαιναν στην επίθεση προκαλούσαν πανικό στην άμυνα της Everton.  Το σκορ θα μπορούσε να ανοίξει νωρίτερα (είχε δοκάρι με Gündogan στο 11′), ήρθε όμως στο 24΄, όταν ο Kevin de Bruyne με μία ακόμη εξαιρετική ασίστ έτοιμο γκολ στον Gabriel Jesus.

Αντίδραση με Calvert-Lewin
Η Everton έβγαλε αντίδραση στο γκολ του Βραζιλιάνου. Κράτησε και κυκλοφόρησε περισσότερο την μπάλα, βγήκε πιο ψηλά και τελικά ισοφάρισε στο 33΄ με τον Calvert-Lewin, ο οποίος είχε σκοράρει και πέρσι απέναντι στους πρωταθλητές. Ο Coleman έφυγε στην πλάτη της άμυνες, έδωσε στον Alex Iwobi και ο τελευταίος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ederson, για να έρθει ο υψηλόσωμος επιθετικός να την σπρώξει στα δίχτυα.

Αυτή τη φορά, το πήρε πάνω του!
Η Everton μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο β΄μέρος και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της City, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που ήταν πιο επικίνδυνοι και τελικά έφθασαν στο γκολ με τον – ίσως –  κορυφαίο τους παίκτη στον αγώνα (και από τους καλύτερους μέχρι τώρα στη σεζόν), Riyad Mahrez. Ο Αλγερινός δημιούργησε αρκετές φάσεις, έδωσε γκολ στο πιάτο αλλά οι συμπαίκτες του παρουσιάστηκαν… ακατάδεκτοι και στο 71′ αποφάσισε να το πάρει πάνω του, σκοράροντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ (είχε ευθύνη ο Pickford).

Εξιλέωση με το 100ο!
Το 3-1 ήρθε από τον επίσης φορμαρισμένο Raheem Sterling. Αφού νωρίτερα έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες για να πετύχει το 100 γκολ στην καριέρα του, ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε στο 85′ και σιγούρεψε ότι η διαφορά από τη Liverpool θα μειωθεί στους πέντε βαθμούς.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα στο “Goodison Park”