Βρήκε τη λύση από την άσπρη βούλα

September 28, 2019

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Brighton, η Chelsea πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη της στην Premier League με τον Frank Lampard στον πάγκο. Οι τρεις βαθμοί δεν ήρθαν εύκολα, αφού στο πρώτο ημίχρονο παρότι οι «μπλε» είχαν 17(!) τελικές προσπάθειες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με τη λύση να έρχεται από την άσπρη βούλα. Στο 50′ ο JorginhoWillian ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ήταν εύστοχος, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-0 σημειώθηκε από τον Willian στο 76′, αφού λίγο νωρίτερα οι «γλάροι» απείλησαν με δοκάρι. Με τη νίκη η Λονδρέζικη ομάδα… έκανε ρεκόρ, αφού μετράει πλέον 9 στα 9 σε αγώνες πρωταθλήματος κόντρα στην Brighton. Καμία άλλη ομάδα δεν έπαιξε τόσα παιχνίδια με οποιοδήποτε αντίπαλο στις επαγγελματικές κατηγορίες της Αγγλίας χωρίς να έχει απώλειες, με την Bournemouth να ήταν η προηγούμενη κάτοχος του ρεκόρ αυτού έχοντας οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στη Wimbledon.