Άντεξε με δέκα και πήρε το «τρίποντο»

September 28, 2019

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 32′ λόγω αποβολής του Serge Aurier με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η Tottenham κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα της με 2-1 της Southampton. Οι «πετεινοί» είχαν προηγηθεί στο 24′ με σκόρερ τον Tanguy Ndombele που πήρε την κατάλληλη στιγμή την ασίστ από τον Son, αλλά στο 39′ ο Danny Ings πέτυχε την ισοφάριση. Ο επιθετικός των «άγιων» εκμεταλλεύτηκε την απίστευτη γκάφα του Hugo Lloris, που ενώ είχε αρκετό χρόνο να διώξει τη μπάλα την κράτησε και προσπάθησε ανεπιτυχώς να ντριπλάρει εκατοστά μακριά από τ γραμμή του τέρματος, κάτι που τελικά το πλήρωσε.

Για καλή τύχη των γηπεδούχων όμως, ο Harry Kane έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα στο 43′ με σουτ εντός περιοχής. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στην επανάληψη, η Tottenham άντεξε και πήρε τους τρεις βαθμούς. Να σημειωθεί όμως πως ο Lloris έκανε σωτήριες επεμβάσεις στις ευκαιρίες που βρήκαν οι παίκτες της Southampton στο δεύτερο ημίχρονο.