Γλύτωσε στα πέναλτι την γκέλα η Man Utd

September 26, 2019

Λίγο έλειψε να υπάρξει θύμα έκπληξης στον 3ο γύρο του Carabao Cup η Manchester United, που πήρε την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στην Rochdale, ομάδα της League One. Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν στο 68′ με τον Greenwood, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο 16χρονος Matheson ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του 90λέπτου στο “Old Trafford”. Στη διαδικασία των πέναλτι ευστόχησαν σε όλες τις εκτελέσεις οι παίκτες του Ole Gunnar Solskjaer, με τον Romero να κάνει την απόκρουση που χάρισε στην ομάδα το εισιτήριο για τη φάση των «16».

Εύκολο βράδυ για την Chelsea απέναντι στην Grimsby, ρίχνοντας «7άρα» με έξι διαφορετικούς σκόρερ. Ανάμεσα σε αυτούς ο Hudson-Odoi που επέστρεψε από τραυματισμό και το γκολ που σημείωσε στο 89′ διαμορφώνοντας το τελικό 7-1 θα του ανεβάσει τη ψυχολογία. Το σκορ να είχε ανοίξει ο Barkley στο 4ο λεπτό και ο Batshuayi τρία λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα των «μπλε», που με εύστοχη εκτέλεση του Pedro στο 43′ πέτυχε το 3-1, αφού στο 19′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει με τον Green. Ο Zuma στο 56′ έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στη Λονδρέζικη ομάδα, ενώ ο James στο 82′ ανέβασε περισσότερο το δείκτη του σκορ. Το έκτο γκολ της ομάδας του Frank Lampard και δεύτερο προσωπικό του πέτυχε ο Batshuayi στο 87′.

Σχετικά εύκολη πρόκριση πήρε η Liverpool στην έδρα της MK Dons, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο James Milner άνοιξε το σκορ στο 41′ με δυνατό σουτ και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, που έκανε δεύτερη προσπάθεια να αποκρούσει αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Το δεύτερο τέρμα των «κόκκινων» σημείωσε ο 17χρονος αμυντικός Ki-Jana Hoever στο 69′ μετά από ασίστ του αρχηγού Milner. Δύο οριζόντια δοκάρια είχε ο Harvey Elliott, ενώ το κάθετο δοκάρι σημάδεψε σε σουτ ο Alex Oxlade-Chamberlain. Δοκάρι είχε και η ομάδα της League One, όπως επίσης και κάποιες σπουδαίες φάσεις για γκολ, κυρίως στο διάστημα 75′-85′, αλλά είτε ο νεαρός τερματοφύλακας Caoimhíin Kelleher είτε η άμυνα κράτησαν ανέπαφη την εστία τους.

Στο μοναδικό παιχνίδι ανάμεσα σε ομάδες της Premier League, η Aston Villa πέρασε από την έδρα της Brighton με σκόρερ τους Jota, Hourihane και Grealish. Μεγάλη νίκη-πρόκριση επί της West Ham πέτυχε η Oxford United. Η ομάδα της League One άφησε εκτός συνέχειας τα «σφυριά» με το επιβλητικό 4-0. Έκπληξη σημειώθηκε και στο Burton-Bournemouth, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το εισιτήριο για τον 4ο γύρο. Εκεί θα βρίσκεται και η Sunderland που επικράτησε της Sheffield United εκτός έδρας. Στα πέναλτι ήρθε η πρόκριση για τη Wolves, που είχε ισοφαριστεί στο φινάλε της κανονικής διάρκειας από τη Reading.