Πέρασε αλώβητη και από το “Stamford Bridge”

September 22, 2019

Ούτε η Chelsea μέσα στο “Stamford Bridge” μπόρεσε να σταματήσει το… τρένο του Jurgen Klopp. Η Liverpool πέρασε αλώβητη από μια δύσκολη έδρα και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη Man City. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι», κυριάρχησαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι χωρίς όμως να φτάσουν στην ισοφάριση.

Από δύο στημένες φάσεις πέτυχαν τα γκολ της η Liverpool, με τον Trent Alexander-Arnold να βρίσκει δίχτυα στο 14ο λεπτό με βολίδα μετά την ασίστ του Mo Salah που εκτέλεσε φάουλ με πάσα στον νεαρό Άγγλο. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Roberto Firmino με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τη σέντρα να έρχεται από τον Andy Robertson.

Ενδιάμεσα των δύο τερμάτων που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, οι «μπλε» σκόραραν με τον Cesar Azpilicueta και μέσω του VAR ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, στο ξεκίνημα της φάσης. Πριν από αυτό ο Tammy Abraham δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Adrian, ο οποίος βοήθησε στα μέγιστα για το «διπλό».

Στην επανάληψη η Liverpool ξεκίνησε με μια καλή φάση, με τον Kepa να αποκρούει ενστικτωδώς το σουτ του Firmino. Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Frank Lampard, που πίεσαν όσο μπορούσαν τους αντιπάλους και έφτιαξαν καλές φάσεις, αλλά μόνο μια κατέληξε σε γκολ. Στο 71′ με προσωπική ενέργεια ο N’golo Kante μείωσε σε 2-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Γάλλος διεθνής για ακόμη ένα ματς έδειξε πως είναι από τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές στον κόσμο και ήταν… κυριολεκτικά παντού στο γήπεδο!