Ούτε τώρα νίκη εκτός

September 22, 2019

Χωρίς νίκη για ακόμη ένα παιχνίδι μακριά από το “Old Trafford” η Manchester United, που πέτυχε τελευταία φορά «διπλό» σε όλες τις διοργανώσεις τον περασμένο Μάρτιο κόντρα στην PSG. Οι «κόκκινοι διάβολοι» γνώρισαν την ήττα με 2-0 από την West Ham και έμειναν στους οκτώ βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές.

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι γηπεδούχοι, ανοίγοντας το σκορ σε καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης. Στο 44′ ο Andriy Yarmolenko με σουτ εντός περιοχής βρήκε δίχτυα, μετά την υπέροχη ασίστ του Felipe Anderson. Από την έναρξη της προηγούμενης σεζόν ο Βραζιλιάνος συμμετείχε σε 15 γκολ (πετυχαίνοντας εννιά και μοιράζοντας έξι ασίστ) των «σφυριών», περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη της ομάδας το διάστημα αυτό.

Η μεγαλύτερη φάση για την ομάδα του Ole Gunnar Solskjaer καταγράφηκε στο 68ο λεπτό, όταν ο Maguire δεν μπόρεσε να νικήσει το Fabiansky με σουτ από κοντινή απόσταση, με τον τερματοφύλακα της West Ham να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Το δεύτερο γκολ στον αγώνα σημειώθηκε στο 84′, με τον Aaron Cresswell να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Από τη σεζόν 2011-2012 στην Premier League, ο David de Gea δέχθηκε περισσότερα γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από οποιοδήποτε άλλο τερματοφύλακα στο πρωτάθλημα.