Ανατροπή με… ενδέκατο παίκτη τον κόσμο!

September 22, 2019

Τι κι αν βρισκόταν πίσω στο σκορ και έπαιζε με παίκτη λιγότερο, η Arsenal κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 της Aston Villa. Μάλιστα, τα δύο γκολ που έφεραν… τούμπα το παιχνίδι σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο κόσμος αποτέλεσε τον… ενδέκατο παίκτη της ομάδας και στο τέλος πανηγύρισε έξαλλα!

Το “Emirates” είδε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 20ο λεπτό με προβολή του John McGinn που βρέθηκε ανενόχλητος στην αντίπαλη περιοχή και τον Ainsley Maitland-Niles να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 41′.

Δεν πτοήθηκαν οι «κανονιέρηδες» και στην επανάληψη κυνήγησαν την ισοφάριση, πετυχαίνοντας την με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Nicolas Pepe στο 59′. Η χαρά κράτησε ελάχιστα όμως, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Wesley έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Aston Villa, με το μισό γκολ να… ανήκει στον Jack Grealish για την ασίστ.

Ο χρόνος κυλούσε και οι φιλοξενούμενοι έκαναν όνειρα για «διπλό» στο Λονδίνο, αλλά οι παίκτες του Unai Emery είχαν άλλα σχέδια. Στο 81′ ο Calum Chambers πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και τρία λεπτά μετά ήταν σειρά του Pierre-Emerick Aubameyang να βρει δίχτυα. Ο επιθετικός από το Γκαμπόν σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έδωσε τη νίκη με 3-2 στην ομάδα του!