Οι “Cherries” ατενίζουν από ψηλά!

September 21, 2019

Ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο ήταν αρκετό για να βάλει τις βάσεις και να πάρει την νίκη, στο ντέρμπι της Νότιας Αγγλίας, η Bournemouth.

Στο παιγνίδι που άνοιξε την 6η αγωνιστική μέρα, η ομάδα του Eddie Howe μπήκε με τον αέρα που κέρδισε την Everton την περασμένη βδομάδα και με τέρματα των Ake και Harry Wilson στο 10ο και 35ο λεπτό αντίστοιχα, μετέτρεψαν και σε ουσία την υπεροχή του 1ου ημιχρόνου.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο 2ο καθώς η Southampton μπήκε αποφασιστικά  και κατάφερε να μειώσει νωρίς, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ward Prowse στο 53o λεπτό.

Η πίεση ήταν ασφυκτική σε αρκετά στάδια του 2ου ημιχρόνου, με την κατοχή να αγγίζει το 65% και τις προσπάθειες προς το τέρμα του Ramsdale να φτάνουν στις 25!

Η Bournemouth κράτησε και ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, ο Callum Wilson εκμεταλλεύτηκε στο απόλυτο την γκάφα των Gunn και Vestergaard στο 95ο, για να γράψει σε κενή εστία το τελικό 1-3, ένα αποτέλεσμα που φέρνει τους Cherries στην 3η θέση με 10 βαθμούς όσους και η Man City!