Ξέσπασμα με… διαστημική εμφάνιση!

September 21, 2019

Τη λάθος… μέρα βρέθηκε απέναντι στη Manchester City η Watford. Οι «πολίτες» επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες στην Premier League, μετά την ήττα από τη Norwich πριν μια βδομάδα, ξεσπώντας πάνω στη σημερινή της αντίπαλο. Με μια… διαστημική εμφάνιση από τους παίκτες του Pep Guardiola στο “Etihad Stadium”, οι τρεις βαθμοί «κλείδωσαν» πριν καν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο! Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και μέχρι το 18′ ο δείκτης του σκορ έδειχνε 5-0 με πέντε διαφορετικούς παίκτες να στέλνουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε το σκορ στο 8-0, με τη Man City να επιστρέφει στη 2η θέση, εκεί όπου προσωρινά είχε ανέβει νωρίτερα η Leicester με τη νίκη επί της Tottenham.

Ο David Silva χρειάστηκε μόλις 52 δευτερόλεπτα να ανοίξει το σκορ, με τον Kevin De Bruyne να στέλνει συστημένη μπαλιά στο συμπαίκτη του. Αυτό ήταν το γρηγορότερο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεν άργησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους οι «πολίτες», με τον Sergio Aguero να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Riyad Mahrez. Ο Αργεντινός έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Premier League που σκοράρει και στα έξι πρώτα παιχνίδι της σεζόν!

Το 3-0 σημειώθηκε στο 12′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Mahrez η μπάλα βρήκε στον Tom Cleverley και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα. Με κοντινή κεφαλιά στο 15′ ο Bernardo Silva ανέβασε περισσότερο το δείκτη του σκορ, ενώ το πέμπτο γκολ επιτεύχθηκε στο 18′ με τον Nicolas Otamendi να σκοράρει σε κενό τέρμα.

Καμιά άλλη ομάδα στα 27 χρόνια της Premier League δεν κατάφερε να προηγηθεί 5-0 γρηγορότερα απ’ ότι η Man City, που το έπραξε μέσα σε 18 λεπτά! Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια γνωρίζοντας ότι το δεύτερο μέρος είναι τυπικής διαδικασίας.

Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, ή καλύτερα στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, συνέχισε στην επανάληψη η Man City. Στο 48′ ο Bernardo Silva βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα στο ματς, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έκανε χατ-τρικ! Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Πορτογάλος πέτυχε τρία γκολ σε ένα παιχνίδι!

Η πίεση των γηπεδούχων δεν σταμάτησε και έξι λεπτά μετά το 7-0 ο Mahrez με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε ο Αλγερινός το πέτυχε ο De Bruyne στο 85′ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Αν και με πιο χαλαρό ρυθμό, οι πρωταθλητές συνέχισαν σαν… μηχανάκια να κυνηγούν περισσότερα γκολ, όμως στο τέλος αρκέστηκαν σε αυτά που είχαν πετύχει ήδη!