Ότι έδωσε, πήρε!

September 18, 2019

Βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» η Tottenham αλλά στο τέλος έφυγε μόνο με ένα βαθμό. Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου, οι «πετεινοί» εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 με τον Ολυμπιακό Πειραιώς που έδειξε ικανός για όλα και έστειλε μηνύματα πως θα παλέψει για την πρόκριση. Το σημερινό παιχνίδι ήταν το 50ο ευρωπαϊκό του Mauricio Pochettino στο πάγκο της Λονδρέζικης ομάδας, με τον Bill Nicholson να είναι πρώτος στη λίστα με πέντε περισσότερα. Ότι έδωσε πήρε ουσιαστικά η Tottenham στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με απαιτήσεις και με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα έκαναν το πρώτο σουτ εντός εστίας, όμως ο Hugo Lloris απέκρουσε σταθερά. Στο 8′ μετά από λάθος στο κέντρο του γηπέδου, ο Valbuena έκλεψε τη μπάλα και ξεκίνησε κούρσα για την αντίπαλη περιοχή με μόνο ένα παίκτη μπροστά του, αλλά ολιγώρησε και το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε αμυντικό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει εύκολα στα χέρια του Γάλλου τερματοφύλακα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία και μάλιστα διπλή καταγράφηκε στο 18′ πάλι για τον Ολυμπιακό, όταν σε σουτ η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά σε νέο σουτ η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο πρώτο 25λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμη άλλες δύο καλές προϋποθέσεις για γκολ με σουτ στην εστία, όμως δεν είχαν αρκετή δύναμη.

Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Harry Kane, πάνω στον οποίο έγινε η παράβαση. Ο Άγγλος επιθετικός με το γκολ αυτό έφτασε τα 15 στο Champions League σε 20 συμμετοχές. Προσπάθησε να απαντήσει άμεσα η ομάδα του Πειραιά, αλλά το δυνατό σουτ του Valbuena από μακρινή απόσταση στο 28′ πέρασε πάνω από την εστία. Απόλυτα αποτελεσματικοί οι «πετεινοί», που στη δεύτερη τους ευκαιρία σκόραραν ξανά. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Lucas Moura με σουτ από το ύψος της επανορθωτικής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένο στο 44ο λεπτό, μετά από όμορφη συνεργασία ο Daniel Podence βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1. Ο Πορτογάλος παίκτης του Ολυμπιακού στο πρώτο 45λεπτο είχε τρία σουτ στην εστία, ένα περισσότερο από τους φιλοξενούμενους που μετέτρεψαν και τα δύο σε γκολ!

Με διάθεση να πάρουν ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «πετεινοί». Στο 50′ ο Dele Alli με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Άγγλο διεθνή να ήταν ελαφρώς πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό του Ολυμπιακού. Τελικά το γρήγορο γκολ στην επανάληψη ήρθε, αλλά από πλευράς «ερυθρολεύκων». Σκόρερ ο Valbuena στο 54ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Τέσσερα λεπτά μετά ο NDombele δοκίμασε σουτ, αλλά ο Jose Sa δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει. Σπουδαία φάση στο 65′ με τον Alli, που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακας των γηπεδούχων και δοκίμασε το σουτ αλλά ο τελευταίος έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Kane έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 75′ με τον Benzia να κάνει σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πολύ ψηλά. Η επόμενη ευκαιρία στο ματς σημειώθηκε στο 86′ όταν ο Lamela από πλάγια δοκίμασε το σουτ και ο Sa έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Kane σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη, αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Δεν υπήρξε κάτι άξιο αναφοράς στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται έτσι στο ισόπαλο 2-2.