Εκεί δεν είναι… Αγγλία!

September 18, 2019

Μπορεί στην Αγγλία να ξεκίνησε εντυπωσιακά και να μετράει το 5 στα 5, αλλά στην πρεμιέρα του Champions League η Liverpool γνώρισε την ήττα. Οι «κόκκινοι» έχασαν στο “San Paolo”με 2-0 από τη Napoli, που σημείωσε τα τέρματα της στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης. Για πρώτη φορά μετά (τη Μίλαν) το 1994 που η κάτοχος του τροπαίου ξεκινάει με ήττα τις υποχρεώσεις της.

Θα μπορούσε να σκοράρει η ομάδα του Jurgen Klopp, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Γερμανού τεχνικού σε αρκετές περιπτώσεις λειτούργησαν επιπόλαια, είτε καθυστερούσαν να τελειώσουν τη φάση. Φυσικά μεγάλο μερίδιο στο ότι έμειναν άσφαιροι οι «κόκκινοι» έχει και ο Kalidou Koulibaly που ήταν ο κορυφαίος στην άμυνα της Ιταλικής ομάδας, ενώ σημαντικές αποκρούσεις έκανε και ο τερματοφύλακας των «παρτενοπέι», Alex Meret.

Το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι του 5ου ομίλου σημείωσε στο 82′ από το σημείο του πέναλτι ο Dries Mertens. Ο Βέλγος στο ξεκίνημα της επανάληψης έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, με τον Adrian να κάνει εκπληκτική απόκρουση αποσοβώντας το γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Fernando Llorente που εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα και πλάσαρε σωστά.