Τι έχεις Arsenal; Ότι είχα πάντα!

September 15, 2019

Δύο είναι οι βασικές αδυναμίες της Arsenal (και) στη φετινή σεζόν. Η ανασταλτική της λειτουργίας και η αδυναμία της να πάρει αποτελέσματα μακριά από το Emirates”. Η ομάδα του Emery επανέλαβε εαυτόν και κατάφερε να μην κερδίσει στην έδρα της Watford, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 2-0 με δυο γκολ του εκπληκτικού Pierre-Emerick Aubameyang (22′, 32′).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως έσβησαν τα φώτα για τους «κανονιέρηδες». Η ομάδα του Kiko Flores (έκανε ντεμπούτο) έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, σκόραρε δύο φορές και στο τέλος πήρε το λιγότερο που εδικαιούτο να πάρει, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και συνολικά 31 τελικές προσπάθειες!

Προβάδισμα κόντρα στη ροή
Το πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου δεν προμήνυε το τι θα ακολουθούσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό, έδωσαν καλό ρυθμό, ήταν πιο επικίνδυνοι κι αν ήταν λίγο πιο προσεχτικοί στην τελική προσπάθεια (είχε και μία σωτήρια απόκρουση ο Leno) θα μπορούσαν να ανοίξουν και το σκορ. Κάτι που έκανε ο “Auba”στο 22΄ μετά από όμορφη ενέργεια και ασίστ του Kolasinac, στην μόλις δεύτερη τελική προσπάθεια των «κανονιέρηδων» στο παιχνίδι.

Γκολ με ρεκόρ πασών!
Ο Aubameyang ήταν ο σκόρερ και του δεύτερου τέρματος, στο 32′, μετά από σέντρα του Maitland-Niles, σε ένα γκολ που είχε τη σφραγίδα ολόκληρης της ομάδας. Πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Γκαμπονέζος επιθετικός , οι ποδοσφαιριστές της Arsenal έκαναν συνολικά 20 πάσες χωρίς να ακουμπήσει την μπάλα αντίπαλος, οι περισσότερες που έχουν σημειωθεί και οδήγησαν σε γκολ στη φετινή Premier League!

Μεταμορφωμένη στην επανάληψη
Οι γηπεδούχοι δεν σήκωσαν λευκή σημαία. Επέστρεψαν δριμύτεροι από τα αποδυτήρια, πίεσαν ψηλά και ανάγκασαν τον αντίπαλο σε πολλά λάθη. Σε ένα από αυτά, ο Παπασταθόπουλος πάσαρε στον -κορυφαίο του αγώνα – Deulofeu και αυτός με τη σειρά του έστρωσε την μπάλα στον Tom Cleverley για το 1-1, στο 54′. Το γκολ έδωσε φτερά στους γηπεδούχους και με τον κόσμο να μπαίνει στο παιχνίδι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και το πέτυχαν με εκτέλεση πέναλτι του Roberto Pereyra.

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης, αλλά τους γηπεδούχους να είναι πάντα πιο επικίνδυνοι, το 2-2 όμως δεν άλλαξε.