Τα «καναρίνια» σόκαραν τους πρωταθλητές

September 14, 2019

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Norwich, επικρατώντας στο “Carrow Road” με 3-2 της πρωταθλήτριας Manchester City. Έδειξαν νωρίς τις προθέσεις τους οι γηπεδούχοι, παίρνοντας το προβάδισμα με κεφαλιά του Kenny McLean στο 18′ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Todd Cantwell δέκα λεπτά μετά σε κενό τέρμα έπειτα την ασίστ του Teemu Pukki διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Είναι μόλις η δεύτερη φορά που οι «πολίτες» δέχονται δύο γκολ μέσα στο πρώτο ημίωρο αγώνα της Premier League απ’ όταν ανέλαβε ο Pep Guardiola, με την προηγούμενη να ήταν κόντρα στη Leicester το Δεκέμβρη του 2016. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Sergio Aguero μείωσε με κεφαλιά που έδωσε ελπίδες στην ομάδα του για ανατροπή στην επανάληψη. Ο Αργεντινός βρήκε δίχτυα και στα πέντε πρώτα παιχνίδια της χρονιάς, κάτι που στην ιστορία της Premier League είχαν κάνει μόνο οι Jose Antonio Reyes με την Arsenal τη σεζόν 2004-05 και ο Wayne Rooney για τη Manchester United το 2011-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Man City είχε περισσότερο το μυαλό της στην επίθεση και μετά από τραγικό λάθος του Otamendi τα «καναρίνια» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1. O Pukki στο 50′ ήταν αυτός που σκόραρε, αφού δευτερόλεπτα προηγουμένως είχε σουτ που πέρασε δίπλα από την εστία του Ederson. Το γκολ του το σέρβιρε στο πιάτο ο Buendia, που έκλεψε τη μπάλα από την αδράνεια των φιλοξενούμενων. Ακολούθησε πίεση από τους πρωταθλητές στο μισό γήπεδο, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με δυνατό σουτ του Rodri στο 88′ για το τελικό 3-2.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για τους «πολίτες», που έχασαν από νεοφώτιστη ομάδα στην κατηγορία μετά από 25 παιχνίδια, όπου είχαν πετύχει 20 νίκες και εξήλθαν πέντε φορές ισόπαλοι. Πλέον μοναδική αήττητη ομάδα στην Premier League είναι η Liverpool, που είναι στην κορυφή και στο +5 από τους διώκτες της. Το κατόρθωμα της Norwich φαντάζει ακόμη μεγαλύτερο από το γεγονός ότι αγωνιζόταν με εννέα απουσίες!