Έκαναν «περίπατο» σε Λουγκάνο και Φλωρεντία

September 13, 2019

Εκτός έδρας νίκες με ευρύ σκορ πέτυχαν οι δύο εκπρόσωποι της Αγγλίας στο Champions League γυναικών. Για τη φάση των «32» Manchester City και Arsenal έκαναν «περίπατο» σε Λουγκάνο και Φλωρεντία αντίστοιχα. Η πρώτη με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο έριξε «7άρα» στη Lugano, ενώ η περσινή πρωταθλήτρια Αγγλίας άλωσε την έδρα της Fiorentina σκοράροντας από δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Οι επαναληπτικοί αγώνα, που μετατράπηκαν σε τυπικής διαδικασίας, θα διεξαχθούν σε δυο εβδομάδες.

Χθες λοιπόν, η Man City αν και πήγε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1 απέναντι στη Lugano, μπήκε δυνατά στην επανάληψη και διέσυρε την αντίπαλο της επικρατώντας με το επιβλητικό 7-1. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη της ομάδας στη διοργάνωση, μετά το 5-0 κόντρα στη Lillestrom πριν δυο σεζόν.

Δείτε το 3ο γκολ της City στο παιχνίδι:

Με το ενάμιση πόδι στους «16» του Women’s Champions League η Arsenal μετά το 4-0 επί της Fiorentina. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.